Site Loader

Po szeregu spekulacji odnośnie przyszłorocznego wyboru Francuzów, oficjalnie wiemy już, że francuski reprezentant na 65. Konkurs Piosenki Eurowizji w Rotterdamie nie zostanie wybrany przez preselekcje publiczne. Co kryje się za rezygnacją z Destination Eurovision?

Dziennik Le Parisien podał, że nadawca France Télévisions zrezygnował z organizacji preselekcji do Eurowizji 2020. Po licznych plotkach o zmianie formatu eliminacji, a nawet ich anulowaniu, szefowa Działu Rozrywki francuskiego nadawcy – Alexandra Redde-Amiel, ostatecznie potwierdziła plan wyboru reprezentanta Francji na przyszłorocznej Eurowizji. Preselekcje Destination Eurovision zostały zorganizowane po raz pierwszy w zeszłym roku, ale w wyniku ich niezadowalającej oglądalności, a także zawodzących rezultatów na Eurowizji, nie zostaną przeprowadzone po raz trzeci. Przedstawicielka telewizji poparła to chęcią lepszej kontroli nad procesem wyboru francuskiej propozycji na konkurs. Aktualnie przygotowywane są różne opcje, za którymi stoją francuscy i zagraniczni kompozytorzy oraz producenci – reprezentanta Francji poznamy podczas specjalnego programu poświęconemu Eurowizji 2020. Tym samym Francja dołącza do Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, które w tym roku zrezygnowały z organizacji preselekcji!

Francja zadebiutowała na Eurowizji podczas jej inauguracji w 1956 roku. Konkurs wygrała pięciokrotnie, a trzy razy była jego gospodarzem. Po trofeum sięgnęli we francuskich barwach: Andre Claveau (1958), Jacquelines Boyer (1960), Isabelle Aubret (1962), Frida Boccarra (1969) i Marie Myriam (1977). Ponadto, Francja jedenaście razy znalazła się na eurowizyjnym podium! W 1999 roku znalazła się w składzie Wielkiej Piątki, która co roku ma gwarantowany udział w finale Eurowizji. XXI wiek nie był zbytnio udany dla Francuzów – ich najwyższe wyniki, czyli czwarte i piąte miejsce przypadają na lata 2001 i 2002. Passę porażek przełamała gwiazda Patricia Kaas w 2009 roku, zajmując 8. miejsce, a po dalszych porażkach i ostatnim miejscu grupy Twin Twin sukces przyszedł dopiero w 2016 roku. Amir z piosenką “J’ai cherché” był typowany do zwycięstwa i zajął 6. miejsce. Wyniku nie powtórzyli Alma i Madame Monsieur, a jeszcze słabiej Francuzom poszło w tym roku. Do Tel Awiwu wysłany został Bilal Hassani, który za piosenkę “Roi” otrzymał 67 punktów od jury (13. miejsce) i 38 punktów od telewidzów (18. miejsce), dzięki czemu zajął 16. miejsce. 

Kto powinien reprezentować Francję w Rotterdamie? Czy decyzja o wyborze wewnętrznym jest słuszna?

źródła: Le Parisien, Eurovoix, zdjęcie: eurovision.tv

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *