Site Loader

Maltański nadawca ogłosił dzisiaj, kto będzie reprezentował Maltę podczas 17. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, który 24 listopada odbędzie się w Gliwicach! Przez 10 dni trwało publiczne głosowanie, które w połączeniu z głosami profesjonalistów jury wskazało najlepszego kandydata do bronienia barw Malty na Eurowizji Junior.

Spośród dwunastu dziecięcych artystów Maltańczycy wybrali 14-letnią Elianę Gomez Blanco, która wykonała w preselekcjach cover piosenki “Sto Male” Ornelli Vanoni, włoskiej ikony popu. Piosenkę, którą Eliana wykona w Gliwicach, poznamy w późniejszym terminie. Eliana swoich sił próbowała w konkursie już rok temu, jednak udział zakończyła poza podium. W tym roku 2. miejsce zajęła Leah Cauchi, a trzecie – Martina Cutajar.

Do tej pory poznaliśmy już reprezentantów Gruzji – Giorgi Rostiashvilli, Hiszpanii – Melani Garcia, Kazachstanu – Yerzhan Maksim, Północnej Macedonii – Mila Moskov oraz Ukrainy – Sofia Ivanko wykona w jej barwach utwór “Koli zdayetsya”.

Malta bierze udział w Eurowizji Junior od pierwszej edycji w 2003 roku. Po serii porażek kraj wycofał się na dwa lata. Powracając w 2013 roku zwyciężył dzięki Gai Cauchi i jej piosence “The start”. Konkurs rok później odbył się w Valettcie. Zwycięstwo powtórzyła w 2015 roku Destiny Chukunyere z utworem “Not my soul”. Eurowizja Junior ponownie powędrowała do Valetty. W zeszłym roku Maltę reprezentowała Ela Mangion z piosenką “Marchin’ on”. Po zsumowaniu 138 punktów od jury (2. miejsce) i 43 punktów z głosowania online (12. miejsce), zajęła 5. miejsce. Jest to piąty najlepszy wynik Malty w historii startów.

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *