Site Loader

Luksemburg nie powróci do Konkursu Piosenki Eurowizji w przyszłym roku!

Luksemburg dołączył do grona państw nieobecnych podczas 64. Konkursu Piosenki Eurowizji. Wielkie nadzieje na odwrót sytuacji przyniosła niedawno Anne-Marie David. Francuska wokalistka i zwyciężczyni Eurowizji 1973, w luksemburskich barwach, zmotywowana sukcesem innego małego państwa – San Marino – apelowała do krajowej telewizji RTL, aby ta rozważyła uczestnictwo w nadchodzącej edycji konkursu, który tym razem odbędzie się niedaleko Luksemburga – w Holandii. Artystka zapoczątkowała petycję, którą podpisało ponad kilkaset tysięcy zwolenników powrotu Księstwa do Konkursu. Niestety, pomimo wsparcia również wielu wybitnych artystów, nie przyniosła ona żadnych skutków. Powodem negatywnej decyzji okazały się być problemy finansowe, podobnie jak w przypadku Andory, Słowacji oraz Bośni i Hercegowiny.

Luksemburczycy zadebiutowali na Eurowizji już na samym początku w 1956 roku. Choć nie uczestniczą w Konkursie od 26 lat, to do tej pory Luksemburg może cieszyć się tytułem jednego z państw odnoszących największe sukcesy! Kraj ten siedmiokrotnie znajdywał się na podium, z czego aż pięć razy sięgnął po zwycięstwo – w 1961, 1965, 1972, 1973 oraz 1983 roku.

 

Maciej Karcz

Eurowizję śledzę nieprzerwanie od 2014 roku. Tym, co przyciąga mnie do tego widowiska jest przede wszystkim jednoczenie kultur z najskrytszych zakątków Europy i poznawanie coraz to ciekawszych brzmień. Szczególną sympatią w konkursie darzę Australię oraz Włochy i Szwajcarię. Na co dzień interesuję się językami obcymi, podróżami i fotografią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *