Site Loader

Kolejne kraje udzielają informacji co do swojego udziału w nadchodzącym 65. Konkursie Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w Maastricht albo Rotterdamie. Aktualnie na liście państw, które potwierdziły udział w Eurowizji 2020, znajduje się 26 krajów. Z kolei jego brak oficjalnie ogłosiło już 6 państw. 

Monakijski nadawca TMC ogłosił dziś, że 🇲🇨Monako nie powróci do Eurowizji w 2020 roku. Kraj brał udział w konkursie w latach 1959-1979, wygrywając Eurowizję w 1971 roku dzięki utworowi “Un banc, un arbre, une rue”. Następnie powrócił na eurowizyjną scenę w 2004 roku, lecz przez trzy lata z rzędu nie awansował do finału, zajmując bardzo niskie pozycje w półfinałach. Oprócz Monako, w Eurowizji w Holandii nie wystartują też: Andora, Bośnia i Hercegowina, Luksemburg, Słowacja i Turcja. 

Udział potwierdzili natomiast 🇪🇪Estończycy, choć nie podali jeszcze żadnych szczegółów dotyczących sposobu wyboru reprezentanta. Najpewniej będzie to ponownie Eesti Laul. Estonia zadebiutowała na Eurowizji w 1994 roku i wygrała konkurs siedem lat później. Kilkukrotnie znalazła się także w czołowej dziesiątce! Do Tel Awiwu w barwach tego kraju pojechał Szwed Viktor Crone z piosenką “Storm”. Z 4. miejsca w półfinale awansował do finału, w którym po zdobyciu 28 punktów od jury (20. miejsce) i 48 punktów od telewidzów (16. miejsce), zajął 20. miejsce z sumą 76 punktów.

Udział w Eurowizji 2020 został potwierdzony także przez 🇸🇮słoweńskiego nadawcę RTVSLO. Zainicjował on program EMA FREŠ, który skupia się na młodych i początkujących artysta. Jego zwycięzca wystąpi w preselekcjach EMA, które ponownie wybiorą słoweńskiego reprezentanta na Eurowizję. Słowenia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku, a jej najlepszy wynik stanowi 7. miejsce zdobyte w 1995 roku, powtórzone 6 lat później. W Tel Awiwie kraj reprezentował duet Zala Kralj & Gašper Šantl z utworem “Sebi”. Z 6. miejsca w półfinale awansował do Wielkiego Finału, gdzie po zdobyciu 46 punktów od jury (15. miejsce) i 59 punktów od telewidzów (11. miejsce), zajął 15. miejsce z sumą 105 punktów.

Czy chcielibyście powrotu Monako w przyszłości? Czy Estonia i Słowenia są krajami z potencjałem na wygraną?

źródła: eurovoix.com, ESCToday

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *