Site Loader

Wszystkich Świętych to dzień zadumy i pamięci o naszych bliskich zmarłych. 1 listopada nasza redakcja składa cześć pamięci wszystkich osób powiązanych na różne sposoby z Konkursem Piosenki Eurowizji, które społeczność fanów i miłośników konkursu pożegnała w 2019 roku. Pielęgnując pamięć o nich, dziękujemy za cegiełki, które dokładali do budowy fantastycznej społeczności i historii Eurowizji. 

15 lutego smutną informacją podzielili się bliźniacy Jedward, którzy wystąpili w irlandzkich barwach na Eurowizji w 2011 i 2012 roku. Po ciężkiej walce z rakiem zmarła ich mama i wcześniejsza menadżerka Susanna Condron. 

Informację o śmierci Diny portugalskie media ogłosiły na dzień po jej śmierci 11 kwietnia. Związana z tradycyjnym brzmieniem i muzyką fado artystka reprezentowała swój kraj w konkursie w 1992 roku z utworem “Amor d’água fresca”. W 2009 roku świętowała 30-lecie działalności artystycznej. Miała 62 lata.

15 maja, czyli na dzień przed pierwszym półfinałem Eurowizji 2019, w Tel Awiwie podczas przygotowań do koncertu wypadkowi uległ 66-letni technik Fuldi Schwartz, na którego spadł fragment oświetlenia. Mężczyzna zmarł tego samego dnia w szpitalu.

Informacją o śmierci Mamuki Ghaghadze – perkusisty i wokalisty zespołu The Shin, 12 sierpnia podzielili się gruzińscy fani Eurowizji. Mężczyzna wystąpił w gruzińskich barwach w konkursie w 2014 roku z utworem “Three minutes to Earth”.

19 września odeszła Sandy Jones – jedyna irlandzka wokalistka, która na Eurowizji swój utwór wykonała w języku irlandzkim. W 1972 roku podczas konkursu w Edynburgu wykonała utwór “Ceol an Ghrá”. Zmarła po długiej chorobie w wieku 68 lat, mieszkając w Stanach Zjednoczonych, gdzie przeprowadziła się prawdopodobnie tuż po zakończeniu kariery muzycznej w 1981 roku. 

Opinię międzynarodową zasmuciła wiadomość o śmierci Karela Gotta, która miała miejsce 2 października. Artysta od lat zmagał się z białaczką, ale przede wszystkim uchodził za ikonę czeskiej muzyki oraz najbardziej znanego i utytułowanego współcześnie Czecha. W 1968 roku reprezentował na Eurowizji Austrię, do której wyjechał po praskiej wiośnie. Zaśpiewał tam utwór “Tausend Fenster”. Na kilka dni przed śmiercią poinformował w social mediach o swoim kiepskim stanie zdrowia, czasie spędzonym w domu z rodziną i ukończeniu autobiografii oraz początkach nagrań dokumentu o jego życiu.

Eurowizyjną społecznością w zeszłą sobotę wstrząsnęła informacja o śmierci Nataliyi Pugachevej z zespołu Buranovskiye Babushki, który reprezentował Rosję na Eurowizji w Baku w 2012 roku z piosenką “Party for everybody”. Sympatyczna starsza pani uwielbiana przez fanów konkursu zmarła 26 października w wieku 83 lat.

1 listopada nie zapominamy o pielęgnacji pamięci o wszystkich artystach, artystkach i innych osobach powiązanych z długą tradycją eurowizyjną. Redakcja Polskich Fanów Eurowizji składa im hołd.

 

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *