Site Loader

Szczęśliwego eurowizyjnego roku! Dziś symbolicznie wkraczamy w nowy sezon, ponieważ zgodnie z regulaminem piosenki biorące udział w Konkursie Piosenki Eurowizji nie mogą być komercyjnie opublikowane przed 1 września poprzedniego roku. Oznacza to, że każda publikowana od dzisiaj trzyminutowa piosenka może być potencjalnym uczestnikiem Eurowizji 2020, która odbędzie się w Rotterdamie! Miejmy jednak na uwadze to, że zdarzały się wyjątki od reguły, a niektórzy nadawcy nie pozwalają na publikowanie utworów przed ich oficjalnym ogłoszeniem, a nawet wykonaniem w preselekcjach. Co na ten moment wiemy jednak o nadchodzącym konkursie w Holandii?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 12, 14 i 16 maja 2020 roku w arenie Ahoy w Rotterdamie – tę informację ogłosili przedwczoraj organizatorzy konkursu podczas specjalnie poświęconej temu transmisji. Już wcześniej wiedzieliśmy, że produkcją zajmą się wyłącznie holenderscy profesjonaliści. Pod czujnym okiem połączonych nadawców AVROTROS, NOS i NPO oraz szefa wykonawczego z ramienia Europejskiej Unii Nadawców, Jona Oli Sanda, “głową” całej Eurowizji 2020 będzie Gerben Bakker, reżyserami koncertów na żywo Marnix Kaart i Marc Pos, a producentami wykonawczymi Sietse Bakker i Inge van de Weerd. Zastępcami producentów będą Emilie Sickinghe i Jessica Stam.

Aktualnie na liście uczestników Eurowizji 2020 znajduje się 29 państw, w tym Ukraina, która nie brała udziału w tegorocznej edycji w Tel Awiwie po kontrowersjach związanych z przebiegiem preselekcji i traktowaniem ich zwyciężczyni Maruv przez nadawcę.

W 65. Konkursie Piosenki Eurowizji na pewno udział wezmą: Albania, Australia, Albania, Belgia, Białoruś, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Izrael, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rosja, San Marino, Serbia, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina i Wielka Brytania. Brak udziału potwierdziły z kolei: Andora, Bośnia i Hercegowina, Kosowo, Liechtenstein, Luksemburg, Monako i Słowacja. Swojego udziału nie potwierdziła nadal 🇵🇱Telewizja Polska. Podczas przyszłorocznej Eurowizji usłyszymy 1600. piosenkę konkursową w historii, jeżeli weźmie w niej udział co najmniej 36 państw.

Poznaliśmy już także daty finałów niektórych preselekcji:

  • 🇦🇺Australia – Eurovision: Australia Decides – 8 lutego (7 lutego koncert dla jury)
  • 🇨🇿Czechy – Eurovision Song CZ – 25 stycznia (po raz pierwszy odbędzie się na żywo)
  • 🇩🇰Dania – Melodi Grand Prix – 7 marca
  • 🇪🇪Estonia – Eesti Laul – 29 lutego (półfinały 13 i 15 lutego)
  • 🇳🇴Norwegia – Melodi Grand Prix – 15 lutego (półfinały 11, 18 i 25 stycznia oraz 1 i 8 lutego)
  • 🇸🇪Szwecja – Melodifestivalen – 7 marca (półfinały 1, 8, 15, 22 lutego; Andra Chansen 29 lutego)

Czego oczekujecie po przyszłorocznej Eurowizji? Czy będzie lepsza od tegorocznej w Tel Awiwie? Jakich macie wymarzonych uczestników z poszczególnych krajów?

 

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *