Site Loader

Drugi dzień Top of the Top Sopot Festival 2019 wiązał się z konkursem Top of the Top o Bursztynowego Słowika. Brało w nim udział pięcioro artystów, w tym trzech uczestników Eurowizji, którzy wykonali swoje eurowizyjne przeboje. W części konkursowej dzisiejszego wieczora wystąpili: Christopher z Danii, Alma z Bułgarii, a także: Luca Hänni – reprezentant Szwajcarii na Eurowizji 2019 (4. miejsce), Lake Malawi – reprezentanci Czech na Eurowizji 2019 (11. miejsce) oraz Frans – reprezentant Szwecji na Eurowizji 2016 (5. miejsce). Zapraszamy na eurowizyjne podsumowanie pierwszych dwóch dni sopockiego festiwalu!

Spośród pięciu kandydatów telewidzowie wybrali piosenkę “If I were sorry” w wykonaniu Fransa, który otrzymał Bursztynowego Słowika. W 2016 roku w szwedzkich barwach zajął na Eurowizji w Sztokholmie 5. miejsce z sumą 261 punktów. W głosowaniu polskich telewidzów zajął wtedy 2. miejsce, zajmując 2. miejsce.

W dzisiejszym koncercie pod hasłem “#iDance – Morze Przebojów”, wystąpili także Kayah, Ania Karwan, Ewelina Lisowska, Sarsa, Reni Jusis, Sylwia Grzeszczak i inni znani artyści. Nie mogło zabraknąć wielu eurowizyjnych wątków. Na sopockiej scenie zaprezentowali się: Roksana Węgiel – zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018, Blue Cafe – reprezentanci Polski na Eurowizji 2004, Cleo – reprezentantka Polski na Eurowizji 2014 oraz Margaret – zdobywczyni 2. miejsca w Krajowych Eliminacjach do Eurowizji 2016 i dwukrotna uczestniczka Melodifestivalen, szwedzkich preselekcji do Eurowizji (2018 i 2019). Premierą wieczoru był efekt współpracy Edyty Górniak, zdobywczyni 2. miejsca na Eurowizji 1994 i uczestniczki Krajowych Eliminacji do Eurowizji 2016, z Gromee’m, który wraz z Lukasem Meijerem reprezentował nasz kraj podczas zeszłorocznej Eurowizji w Lizbonie. Zaprezentowali wspólnie remixy piosenek “Sweet dreams” Eurythmics i “One and one” samej Edyty Górniak, ale przede wszystkim nowy utwór “Król”. 

Gwiazdą wieczoru był jednak zwycięzca tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie, Duncan Laurence. Oczarował sopocką publiczność zwycięskim utworem “Arcade”, który w maju podbił serca jurorów i telewidzów, dając Holandii pierwsze zwycięstwo w Eurowizji od 44 lat! Dzięki temu już 30 sierpnia poznamy holenderskiego gospodarza kolejnej Eurowizji – będzie to albo Maastricht, albo Rotterdam.

Ponadto, wczoraj na deskach Opery Leśnej podczas koncertu “Forever young” wystąpiła Bonnie Tyler, która w 2013 roku na Eurowizji reprezentowała Wielką Brytanię. Wykonała swoje kultowe utwory “A total eclipse of the heart”, “Holding out for a hero” oraz “It’s a heartache”. Na scenie pojawiła się też Katrina z zespołu Katrina & The Waves, z którym także w brytyjskich barwach wygrała 42. Konkurs Piosenki Eurowizji w 1997 roku. Nie wykonała jednak zwycięskiego “Love shine a light”, a swój największy przebój – “Walking on sunshine”. 

Jutro trzeci dzień festiwalu – w nim kolejni eurowizyjni artyści. Obok m.in. Maryli Rodowicz, Urszuli, czy Patrycji i Grzegorza Markowskich, wystąpi kilkoro uczestników polskich preselekcji do Eurowizji: Wilki (2003), Brathanki (2006), Sławomir Uniatowski (2006) i Ola Gintrowska (2016). Nie może zabraknąć też Michała Szpaka, który w 2016 roku w Sztokholmie w polskich barwach zajął na Eurowizji 8. miejsce. W piątek natomiast w Sopocie “Young Choice Awards” – wystąpi ponownie Roksana Węgiel, a także AniKa Dąbrowska i Amelia Andryszczyk – uczestniczki polskich preselekcji do Eurowizji Junior!

Które występy w Sopocie podobały się Wam najbardziej? Czy zgadzacie się z dzisiejszym werdyktem publiczności? Na czyją prezentację jutro czekacie najbardziej? Czekamy na Wasze opinie!

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *