Site Loader

Grecja nie radzi sobie ostatnio najlepiej na Konkursie Piosenki Eurowizji. Poprzednie lata, mimo wielkich starań oraz oczekiwań, nie przynosiły wymarzonych rezultatach. W greckich mediach coraz częściej pojawiają się informacje o tym, że przyszłorocznym reprezentantem mógłby zostać mężczyzna, a dokładniej – Vangelis Kakouriotis.

Grecka plaga porażek

Grecja bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1974 roku i mogła cieszyć się wieloma sukcesami. Helena Paparizou raz zajęła dla swojego kraju trzecie miejsce (jako część duetu Antique w 2001 roku) oraz wygrała z piosenką “My Number One”. Z trzeciego miejsca Grecy cieszyli się jeszcze w 2004 i 2008 roku. Zazwyczaj zajmowali miejsca w pierwszej dziesiątce finału, a ich awanse z półfinału były oczywistością. Jednak od2014 roku rozpoczęły się problemy. Grecki nadawca publiczny zmaga się z problemami finansowymi, trudnościami w porozumieniu się z najlepszymi wytwórniami muzycznymi, a także tym, że to Cypr zaprasza największe gwiazdy do reprezentowania swojego kraju, co obserwujemy przed ostatnie dwa lata poprzez występ Eleni Foureiry oraz Tamty – czołowych greckich artystek. W 2014 roku elektroniczna propozycja Freaky Fortune i RiskyKidd uplasowała się na dwudziestym miejscu, a rok później Maria Elena Kyriakou zajęła dziewiętnaste miejsce. 2016 rok okazał się porażką. Etniczny zespół Argo zajął szesnaste miejsce w półfinale, co jest do tej pory najgorszym wynikiem Greków. W 2017 roku, Grecja postawiła na gwiazdę, jednak i Demy nie osiągnęła ogromnego sukcesu. Zakończyła finał na odległym, dziewiętnastym miejscu. Za rok, kraj ten reprezentowała Yianna Terzi, która według fanów była jedną z faworytek całego konkursu, ale nie udało jej się nawet awansować do finału. W półfinale zajęła czternaste miejsce. W tym roku, Grecja też była jednym z faworytów do zajęcia bardzo wysokiego miejsca, ale powtórzyła się sytuacja z ostatnich lat. Katerine Duska uplasowała się dopiero na dwudziestym pierwszym miejscu w finale.

Nadzieja w męskim reprezentancie

W ostatnich latach kraj ten stawiał głównie na solistki, jednak nie sukcesów nie było. W mediach Grecji pojawia się coraz więcej rozważań na temat tego, jak pokonać złą passę i osiągnąć na Eurowizji taki wynik, jak za dawnych latach. Często mówi się o artystach, którzy mogliby zaprezentować grecką muzykę od innej strony. Męski reprezentant pokazałby coś innego także na scenie, ponieważ poprzednie występy były w bardzo kobiecym stylu. Najwięcej mówi się o wschodzącej gwieździe greckiej muzyki i idolu nastolatek. Vangelis Kakouriotis to dwudziestotrzylatek pochodzący z Marusi. Swoją karierę muzyczną rozpoczynał w zespole Boys and Noise, potem zdecydował się kontynuowanie je jako solista. W 2017 roku zdobył nagrodę dla Najlepszego Nowego Artysty podczas najważniejszej greckiej gali muzycznej Mad Video Music Awards. W jego twórczości znajdziemy zarówno popowe, wakacyjne utwory, jak i romantyczne ballady. Co ciekawe, plotki o pojawieniu się tego artysty na Eurowizji znane były już rok temu.

Vangelis drogą Tamty na Eurowizję?

Jeszcze więcej spekulacji i plotek pojawiło się po tegorocznej gali Mad Video Music Awards. Vangelis Kakouriotis i Luca Hänni wystąpili w duecie z piosenką “She Got Me”, która zajęła czwarte miejsce podczas 64. Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie. Podobna sytuacja miała miejsce już rok temu, kiedy to wraz z reprezentantem Czech, Mikolasem Josefem na scenie podczas Mad Video Music Awards wystąpiła Tamta, która w tym roku reprezentowała Cypr z piosenką “Replay”. Wykonali oni wtedy eurowizyjne “Lie To Me”. Grecy dostrzegają w tym bardzo duże podobieństwo i właśnie w Vangelisie zaczynają widzieć swoją szansę na osiągnięcie sukcesu na Eurowizji.

Czas pokaże, jaką decyzja podejmie Grecja i czy przyniesie ona dobry rezultat. Kogo Wy widzicie w roli reprezentanta Grecji?

 

Joanna Nowotka

Z Eurowizją jestem związana od małego, ponieważ co roku cała rodzina ją śledzi. Kocham Eurowizję za różnorodność, talenty i przymrużenie oka. Doceniam folkowe brzmienia oraz wyraziste, emocjonalne ballady. Na co dzień interesuje się Bałkanami i Bliskim Wschodem, więc reprezentacje tych państw przyciągają mnie najbardziej. Prywatnie, studiuję psychologię społeczną w Collegium Civitas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *