Site Loader

Irlandzki nadawca RTÉ potwierdził swój udział w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji, który w maju 2020 roku odbędzie się w Holandii. Od razu w kraju rozpoczęła się zatem dyskusja na temat potencjalnych kandydatów, którzy mogliby pojechać na Eurowizję w irlandzkich barwach i przynieść Irlandii pierwszy sukces od wielu lat. Taką chęć wyraziła właśnie drag queen Davina Devine!

Irlandia wystartuje w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji, gdzie będzie próbowała odbić się od dna. W tym roku kraj zajął ostatnie miejsce w półfinale, co stanowi jego najgorszy wynik w historii startów. Jednocześnie Irlandia jest krajem z największą liczbą eurowizyjnych zwycięstw na koncie oraz ojczyzną licznych eurowizyjnych legend, a po raz ostatni w pierwszej dziesiątce znalazła się w 2011 roku. Niezadowoleni Irlandczycy zastanawiają się nad przepisem na powrót do dawnych sukcesów. Swoje zdanie na ten temat oraz chęć reprezentowania kraju w Rotterdamie lub Maastricht, wyraziła artystka drag Davina Devine:

“Musimy zrobić coś zupełnie innego. Być może to czas, by wysłać tam drag queen. […] Uważam, że Europa jest zazdrosna o to, że wygraliśmy tyle razy. Myślę też, że przez tamte lata tak tym się chełpiliśmy, że ludzie mają dość nas jako zwycięzców. Szczerze, nie sądzę też, by Irlandia mogła znowu wygrać, ponieważ sposób w jaki do tego podchodzimy to ‘no-go’.”

Irlandia zadebiutowała na Eurowizji  w 1965 roku. Konkurs wygrała najwięcej razy, bo aż siedem! Miało to miejsce w 1970, 1980, 1987, 1992, 1993, 1994 i 1996 roku. Jako jedyny kraj zwyciężyła trzy razy z rzędu, a jej legendarny reprezentant Johnny Logan jest jedynym wokalistą, który wygrał Eurowizję dwukrotnie – w 1980 i 1987 roku. Ponadto, napisał on zwycięską piosenkę Lindy Martin z 1992 roku. Po paśmie sukcesów w latach 90-tych, Irlandii zaczęło iść znacznie gorzej, gdyż inne kraje zyskały w 1999 roku możliwość wykonywania swoich utworów w języku angielskim. Kraj osiągnął jednak kilka małych sukcesów, choć wielokrotnie odpadał w półfinałach. W pierwszej dziesiątce Irlandia znalazła się w 2006 i 2011 roku – za sprawą Bryana Kennedy’ego i Jedward. Po kilku latach odpadania w półfinałach złą passę przerwał w 2018 roku Ryan O’Shaughnessy, który niespodziewanie awansował do finału i zajął w nim 16. miejsce. W Tel Awiwie Irlandię reprezentowała Sarah McTernan z utworem “22”. W półfinale zdobyła 13 punktów od jury (18. miejsce) i 3 punkty od telewidzów (17. miejsce), zajmując ostatnie, 18. miejsce w półfinale. Stanowi to najgorszy wynik kraju w jego 54-letniej historii startów.

źródła: eurovoix.com, escxtra.com

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *