Site Loader

23 sierpnia 1989 roku dwa miliony mieszkańców Litwy, Łotwy i Estonii połączyło się w 600-kilometrowy łańcuch, trzymając się za ręce. Już kilka lat później kraje te świętowały swoją niepodległość, startując w Konkursie Piosenki Eurowizji. W 30-tą rocznicę wydarzeń, które połączyły Tallinn, Rygę i Wilno, wspominamy eurowizyjne historie krajów bałtyckich! Zapraszamy do lektury!

Pierwszym krajem, który wystartował w Eurowizji, była Estonia. W 1993 roku jej reprezentantką została Janika Sillamaa, jednak by wystąpić w Millstreet, musiała ona zmierzyć się z reprezentantami sześciu innych państw postkomunistycznych walczących o debiut na Eurowizji. W konkursie Kvalifikacija za Millstreet zajęła 5. miejsce i nie zdobyła jednego z trzech biletów do Irlandii. Dopiero rok później, w 1994 roku, Estonia mogła wysłać pełnoprawnego reprezentanta na Eurowizję. W Dublinie Silvi Vrait zajęła przedostatnie, 24. miejsce. Po rocznej przerwie Estończykom szło znacznie lepiej: do 1999 roku trzykrotnie znaleźli się w top 10! Po sukcesie Ines, która w 2000 roku zajęła 4. miejsce, przyszedł upragniony triumf: Eurowizję 2001 wygrali Tanel Padar, Dave Benton i 2XL z piosenką “Everybody”. Kraj, w którym przez cztery lata przed odzyskaniem niepodległości prowadził “śpiewającą rewolucję”, wyśpiewał zwycięstwo na Eurowizji i organizację konkursu w 2002 roku w Tallinnie. Pomimo problemów finansowych udało się to, a pochodząca ze Szwecji Sahlene zajęła w estońskich barwach 3. miejsce. Pasmo sukcesów przerwało 24. miejsce Ruffusa w 2003 roku, a przez pięć kolejnych lat Estonia nie weszła do finału. Najbliżej awansu byli w 2004 roku, kiedy piosenka “Tii” wykonana w południowoestońskim dialekcie Võro zajęła 11. miejsce. W 2009 roku pierwszy awans dała Estonii grupa Urban Symphony, która zajęła w finale wysokie 6. miejsce. Po dwóch klęskach 6. miejsce powtórzył Ott Lepland, a po następnych dwóch kiepskich wynikach w czołówce – na 7. miejscu, znalazł się duet Elina Born & Stig Rästa. W 2016 roku ostatnie miejsce w półfinale zajął Jüri Pootsmann, a nadzieję na dobry wynik zaprzepaścili Koit Tomme i Laura (którzy reprezentowali uprzednio kraj w odpowiednio w 1998 i 2005 roku), odpadając w półfinale. Awans dała dopiero rok temu śpiewaczka operowa Elina Nechayeva, a w Tel Awiwie pochodzący ze Szwecji Viktor Crone uplasował się na 20. miejscu w finale.

Wraz z Estonią na Eurowizji 1994 zadebiutowała Litwa. Z napisanym podobno w 15 minut utworem “Lopšinė mylimai” Ovidijus Vyšniauskas zajął… ostatnie miejsce z 0 punktów! Zrażeni Litwini wrócili do stawki dopiero po pięciu latach, ale utwór zaśpiewany przez Aistė w języku żmudzkim również nie podbił Europy. Po rocznej przerwie sukces też nie nadszedł, a po kolejnej przerwie było jeszcze gorzej: Litwa nie weszła dwa razy do finału, w 2005 roku zajmując ostatnie, 25. miejsce w półfinale! Na górę tabeli Litwę zawiódł dopiero… joke act! Żartobliwy utwór “We are the winners” w wykonaniu grupy LT United zajął  w 2006 roku 6. miejsce, jest to najlepszy litewski wynik. Następnie Litwa dwukrotnie odpadła w półfinale i dwukrotnie znalazła się poniżej 20. miejsca w finałowej stawce. W 2011 roku kraj reprezentowała mająca polskie korzenie Evelina Sašenko: m.in. dzięki 12 punktom z Polski zajęła 19. miejsce. Rok później nieco wyżej, bo na 14. miejscu, udział w Eurowizji 2012 zakończył Donny Montell. Andrius Pojavis zajął 22. miejsce, Vilija w Kopenhadze znalazła się tuż pod kreską w półfinale, a Monika Linkytė i Vaidas Baumila przynieśli Litwie 18. miejsce. Do łask Litwini wrócili z powrotem Donniego Montella! W Sztokholmie zajął 9. miejsce. Po porażce grupy Fusedmarc, wysoki wynik w postaci 12. miejsca przyniosła Litwie rok temu Ieva Zasimauskaitė. Na Eurowizji 2019 Jurij Veklenko z piosenką “Run with the lions” zajął 11. miejsce w półfinale, ze stratą 1 punktu do Danii.

Jako trzecia do konkursu dołączyła Łotwa. W 2000 roku kraj po raz pierwszy reprezentował bardzo popularny zespół Brainstorm, który wywalczył 3. miejsce! Rok później sukcesu nie udało się powtórzyć, a kiepski wynik miał uniemożliwić start Łotwie w 2002 roku. Ze stawki wycofała się Portugalia, a na jej miejsce weszła Łotwa, która… wygrała! Marie N z utworem “I wanna” w modnym wówczas latynoskim stylu zajęła w sąsiednim Tallinnie 1. miejsce, dzięki czemu Eurowizja 2003 odbyła się w Rydze. Gospodarze jednak znaleźli się w najgorszej trójce konkursu, a rok później nie awansowali nawet do finału. W 2005 roku Walters i Kazha ledwo przebrnęli przez półfinał, ale w Wielkim Finale utwór “The war is not over” wykonany po części w języku migowym zajął 5. miejsce. Przez trzy lata Łotwa kontynuowała występy w finałach, ale swój udział kończyła w połowie stawki. Potem sześć razy z rzędu odpadła w półfinałach, w tym trzykrotnie zajmując w nich ostatnie miejsce! Złą passę przełamała jednak w 2015 roku Aminata z alternatywnym “Love injected”. Urzekła Europę, a w szczególności jurorów, zajmując 6. miejsce. W Sztokholmie Justs z piosenką “Heartbeat” autorstwa Aminaty zajął 15. miejsce. Jednak od kolejnego roku wróciły dawne demony: zespół Triana Park zajął ostatnie miejsce w półfinale, a Laura Rizzotto w Lizbonie odpadła pomimo dużego wsparcia jurorów. W Tel Awiwie kraj reprezentowała grupa Carousel, ale ich piosence również nie udało się podbić serc telewidzów i jurorów – Łotwa zajęła 15. miejsce w półfinale. 

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *