Site Loader

Czy zastanawialiście się kiedyś, które kraje w ostatnich latach najlepiej wypadają na Eurowizji?  W obliczeniach pod uwagę wzięliśmy dokładne pozycje państwa na tle wszystkich swoich konkurentów w danym roku, rozróżniając np. zwycięstwo pośród 40 uczestników od zwycięstwa pośród 43 uczestników. Różnice znajdowały się także na czwartych miejscach po przecinku. Przedstawiamy najrzetelniejszy ranking, w którym porównaliśmy pełne klasyfikacje państw w pięciu ostatnich Konkursach Piosenki Eurowizji!

10. 🇳🇱Holandia

Po sukcesie w 2014 roku Holendrzy mocno zaczęli się przykładać do swoich startów w Eurowizji. Pomimo dużej porażki w 2015 roku – 34. miejsca, udało im się wywalczyć następnie dwukrotnie 11. miejsce – dzięki Douwe Bobowi i OG3NE, potem 18. miejsce – dzięki Waylonowi, aż wreszcie za sprawą Duncana Laurence’a triumfować w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie!

9. 🇫🇷Francja

Ten kraj należący do Wielkiej Piątki przechodził okres porażek w swoich startach, jednak w 2016 roku Francuzi przełamali złą passę, a typowany do zwycięstwa Amir zajął 6. miejsce. Wsparta przez telewidzów Alma zajęła 12. miejsce, a z pomocą jury Madame Monsieur znaleźli się na 13. miejscu. Z kolei Bilal Hassani wywalczył 16. pozycję.

8. 🇮🇱Izrael

Od energetycznego “golden boya” w top 10, przez skromną balladę Hoviego Stara na 14. miejscu, przystojnego Imri Ziva na miejscu 23, po fenomenalną Nettę, która wygrała Eurowizję 2018, dając Izraelowi pierwszą wygraną od 20 lat! Na konkursie w Tel Awiwie reprezentant gospodarzy – Kobi Marimi, zajął 23. miejsce.

7. 🇳🇴Norwegia

W 2015 roku Norwedzy ponownie byli mocnymi kandydatami do zwycięstwa we współczesnych edycjach Eurowizji. “A monster like me” spodobało się w szczególności jury, ale zajęło 8. miejsce. Po jednej z największych porażek w historii i zajęciu 31. miejsca przez Agnete, Norwedzy postawili na nowoczesnego JOWSTA, który ze wsparciem jurorów znalazł się na 10. miejscu. Ściągnięcie na Eurowizję jej dawnego zwycięzcę Alexandra Rybaka uplasowało Norwegię w top 15, a w tym roku etniczna energia KEiiNO dała Norwegom powód do dumy: wygrany televoting i 6. miejsce w końcowej klasyfikacji!

6. 🇺🇦Ukraina

Obciążenie finansowe uniemożliwiło Ukrainie start w Eurowizji 2015. Wzmocniony kraj wrócił ze smutnym i poważnym przekazem, wygrywając konkurs w Sztokholmie za sprawą Krymskiej Tatarki Jamali. Rok później w Kijowie grupie O. Torvald nie poszło zbyt dobrze – 24. miejsce stanowi najgorszy wynik Ukrainy w historii. Nieco lepiej wypadł Melovin, który za wsparciem telewidzów zajął 17. miejsce. Wybrana na Eurowizję 2019 Maruv w ostateczności na niej nie wystąpiła po zawiłych kontrowersjach związanych z jej związkami z Rosją i zagadkowych warunkach ukraińskiego nadawcy, które mocno ograniczały wolną rękę artystki. Jednak trzy ostatnie występy wystarczają, by Ukraina zajęła 6. miejsce w ogólnym rankingu państw!

5. 🇷🇺Rosja

Od kontrowersyjnego kraju po inny kontrowersyjny kraj… Rosja była blisko zwycięstwa dzięki Polinie Gagarinie – zdobywczyni 2. miejsca na Eurowizji 2015. Rok później Sergey Lazarev triumfował w głosowaniu telewidzów, ale ostatecznie zajął 3. miejsce. Kontrowersje wzrosły po zakazaniu reprezentantce Rosji w 2017 roku, Julii Samoylovej, wjazdu na Ukrainę. Po braku dojścia do kompromisu Rosja wycofała się z konkursu, ale rok później i tak wysłała Julię, która… zajęła 15. miejsce w półfinale i 36. miejsce ogólnie, dając Rosji jej najgorszy wynik. Do Tel Awiwu Rosjanie wysłali ponownie Sergeya Lazareva, który z mniejszym wsparciem widzów i jurorów niż wcześniej, powtórzył wynik i zajął 3. miejsce.

4. 🇦🇺Australia

Australijczycy dołączyli gościnnie do Eurowizji 5 lat temu i od kolejnej edycji biorą udział jako stali uczestnicy. Zachwyceni 5. miejscem Guya Sebastiana spróbowali ponownie swoich sił w 2016 roku, a rezultat przerósł ich oczekiwania: po zwycięstwie w głosowaniu jury Dami Im zajęła w sumie 2. miejsce! W Kijowie jury mocno doceniło Isaiah – zajął ostatecznie 9. miejsce, a rok później także osłabiona przez televoting Jessica Mauboy zakończyła swój udział na 20. miejscu, najgorszym w krótkiej historii australijskich startów. Do łask Australia wróciła w 2019 roku dzięki Kate Miller-Heidke, która zajęła 9. miejsce!

3. 🇧🇬Bułgaria

Podobnie jak Ukraińcy, Bułgarzy nie wystartowali w Eurowizji 2015 i 2019. Powodem tego były problemy finansowe. Jednak trzyletni udział był niesamowicie szczęśliwą passą! Powrót na Eurowizję 2016, którego dokonała Poli Genova (reprezentantka kraju w 2011), odbył się w wielkim stylu i zakończył najlepszym wówczas wynikiem Bułgarii – 4. miejscem. Do pieca dołożył rok później 17-letni Kristian Kostov, który z ogromnym wynikiem 615 punktów zajął 2. miejsce. W Lizbonie również silnie typowana do sukcesu grupa Equinox, którą bardziej od widzów docenili jurorzy, zajęła 14. miejsce.

2. 🇮🇹Włochy

W czołówce nie mogło zabraknąć Włochów! Po długiej przerwie w latach 1998-2010 powrócili z klasą, kilkukrotnie znajdując się w top 10. Na 60. Eurowizji w Wiedniu grupa Il Volo wygrała głosowanie telewidzów i uplasowała się na 3. miejscu. Rok później Francesco Gabbani i jego goryl roztańczyli Europę z jedną z najchętniej odsłuchiwanych piosenek współczesnej Eurowizji: piosenka zajęła 6. miejsce, zdecydowanie poniżej oczekiwań. Silnie wsparty przez telewidzów duet Ermal Meta i Fabrizio Moro z dramatyczną balladą zajął w zeszłym roku 5. miejsce, jednak równych sobie nie miał Mahmood, który w tym roku łeb w łeb mierzył się z Holendrem. Ostatecznie zajął jednak 2. miejsce.

1. 🇸🇪Szwecja

“Sweden, 12 points” w ostatniej dekadzie wybrzmiewało wyjątkowo często! Kraj wygrał Eurowizję w 2012 roku, a sukces powtórzył Måns Zelmerlöw, wygrywając konkurs w 2015 roku. W Sztokholmie Szwecja reprezentowana przez Fransa znalazła się na 5. miejscu, które w Kijowie powtórzył Robert Bengtsson. Z kolei w Lizbonie głosowanie wyglądało dla Benjamina Ingrossa również bardzo pozytywnie, jednak odległe 23. miejsce w głosach telewidzów zepchnęło go na 7. lokatę. Podobny, choć mniej dramatyczny los spotkał Johna Lundvika, który w Tel Avivie  znalazł się na podium w głosach jury ekspertów, ale widzowie sprowadzili go na 5. miejsce, które było trzecim takim wynikiem w ostatnich pięciu latach! Grattis, Sverige!

🇵🇱Polska

Polakom w ostatnich latach nie szło szczególnie dobrze. W 2015 roku Monika Kuszyńska awansowała do finału, w którym zajęła 23. miejsce. Rok później fortuna się odwróciła: po zajęciu 3. miejsca w głosach publiczności Michał Szpak uplasował się na 8. miejscu. 22. miejsce w Kijowie należało do Kasi Moś – był to ostatni raz, gdy widzieliśmy Polskę w finale Eurowizji. W Lizbonie Gromee i Lukas Meijer wywalczyli 14. miejsce w półfinale, czyli 33. miejsce w całym konkursie, a w Tel Awiwie Tulia pechowo zajęła 11. miejsce w półfinale, czyli 27. w rankingu ogólnym.

Oto ranking wyników pozostałych państw (w nawiasach podano najlepsze miejsca)

Które kraje na Eurowizji lubicie najbardziej, a które najmniej? Które z państw były w ostatnich latach najmocniej niedoceniane, a które szybowały za wysoko? Dajcie nam znać!

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *