Site Loader

Cypr nie zwleka z przygotowaniami do nadchodzącej Eurowizji! Kto jest autorem utworu, który powalczy o zwycięstwo w Tel Awiwie?

Parę tygodni temu telewizja CyBC poinformowała, że piosenka na nadchodzącą Eurowizję 2019 w Izraelu jest już gotowa! Jej twórcą został Alexander Papaconstantinou, znany jako Alex P, jest szwedzkim kompozytorem greckiego pochodzenia. Na co dzień tworzy w Sztokholmie, gdzie zarządza własną wytwórnią. Jest członkiem projektu muzycznego VAX, zdobywającego coraz większą popularność zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Podczas swojej 15-letniej kariery był zaangażowany w produkcję takich utworów jak Always (Azerbejdżan 2009), Yassou Maria (Grecja 2007), La La Love (Cypr 2012) oraz Fuego, z którym Eleni Foureira w tym roku podbiła eurowizyjną scenę w Lizbonie, a następnie listy przebojów w dziesiątkach krajów!

Oprócz Alexa P, w skład zespołu zajmującego się cypryjską propozycją wchodzą: Teddy Sky, Viktor Svensson, Albin Nedler i Kristofer Fogelmark. W styczniu CyBC ogłosi artystę, który pojedzie do Tel Awiwu.

Cypr w Konkursie Piosenki Eurowizji zadebiutował w 1981 roku. Za sobą ma już 35 wystąpień. W 1988 Cypryjczycy zostali zdyskwalifikowani z powodu zbyt wczesnej premiery utworu, w 2001 nie dopuszczono ich do imprezy ze względu na niezadowalające rezultaty, natomiast w 2014 zrezygnowali przez problemy finansowe w kraju. Najlepszy wynik Cypr osiągnął w 2018 roku, kiedy Eleni Foureira z piosenką Fuego wywalczyła 2. miejsce, zdobywając 436 punktów.

Czy w najbliższych latach kraj ten ma szansę zwyciężyć w Eurowizji?

Maciej Karcz

Eurowizję śledzę nieprzerwanie od 2014 roku. Tym, co przyciąga mnie do tego widowiska jest przede wszystkim jednoczenie kultur z najskrytszych zakątków Europy i poznawanie coraz to ciekawszych brzmień. Szczególną sympatią w konkursie darzę Australię oraz Włochy i Szwajcarię. Na co dzień interesuję się językami obcymi, podróżami i fotografią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *