Site Loader

Już w tym miesiącu oficjalnie poznamy wszystkich uczestników przyszłorocznej edycji Melodifestivalen – największego show muzycznego w Szwecji, a zarazem preselekcji tego kraju do Konkursu Piosenki Eurowizji. W państwie wielu młodych artystów marzy o starcie w “melfeście”, a w jego stawce nigdy nie brakuje artystów z zagranicy i weteranów konkursu. Jednak tylko 28 nazwisk może pojawić się na liście uczestników – o kim mówi się w Szwecji najgłośniej?

Jedyną oficjalnie potwierdzoną uczestniczką Melodifestivalen 2020 jest Amanda Aasa, która zwyciężyła konkurs P4 Nästa zorganizowany przez Sveriges Radio P4. Nieoficjalnie w stawce prawdopodobnie znajdą się także początkująca raperka Suzi P oraz raper Albin Johnsén, który wystąpił podczas konkursu w 2016 roku.

Najnowsze plotki głoszą, że szwedzki nadawca SVT naciska na Erica Saade, by ten zdecydował się na czwarty start w Melodifestivalen. Saade zadebiutował w stawce w 2010 roku i już rok później wygrał konkurs, po czym z piosenką “Popular” reprezentował Szwecję na Eurowizji, zajmując na niej 3. miejsce. W 2015 roku zajął 5. miejsce w preselekcjach z utworem “Sting”, a w tym roku je współprowadził.

Dziennik Aftonbladet dotarł także do informacji mówiących o uczestnictwie w Melodifestivalen kompozytora Jakoba Karlberga, tegorocznej finalistki konkursu Hanny Ferm oraz reprezentanta Estonii na Eurowizji w Tel Awiwie Victora Crone. Warto przypomnieć, że Crone pochodzi ze Szwecji, a w Melodifestivalen debiutował cztery lata temu z piosenką “Det rår vi inte för”, której współautorem był Måns Zelmerlöw.

Aftonbladet twierdzi również, że w stawce Melodifestivalen znalazły się The Mamas, które mają wykonać utwór w stylu soul-funk. Panie były w tym roku chórzystkami Johna Lundvika zarówno podczas preselekcji, jak i jego udziału w Eurowizji. W sierpniu ogłoszono, że Paris Renita odejdzie z zespołu na rzecz kariery solowej, a grupa będzie kontynuowała swoją w trójkę.

Melodifestivalen 2020 będzie jubileuszową sześćdziesiątą edycją konkursu, ale będzie się składało standardowo z czterech półfinałów, rundy dogrywkowej Andra Chansen i finału, które będą się odbywały co sobotę od 1 lutego do 7 marca. Wszystkie sześć koncertów poprowadzą David Sundin, Linnea Henriksson oraz Lina Hedlund. Pełną listę 28 uczestników poznamy jeszcze w tym miesiącu. Wiemy także, że do SVT napłynęło blisko 2,5 tysiąca zgłoszeń.

Bilety na Melodifestivalen 2020 można zakupić [TUTAJ]

Szwecja zadebiutowała na Eurowizji w 1958 roku i już od kolejnego startu wszystkich swoich reprezentantów wybrała przez Melodifestivalen. Pierwsze zwycięstwo odniosła w 1974 roku dzięki piosence “Waterloo” zespołu ABBA. Następnie triumfowała z grupą Herreys (1984), Carolą (1991), Charlotte Nilsson-Perrelli (1999), Loreen (2012) i Månsem Zelmerlöwem (2015). W ostatniej dekadzie odnosiła też inne niemałe sukcesy, niemal co roku plasując się w ścisłej czołówce. Do Tel Awiwu w szwedzkich barwach pojechał John Lundvik z piosenką “Too late for love”. W finale zdobył 241 punktów od jury (2. miejsce) i 93 punkty od telewidzów (9. miejsce), zajmując w sumie 5. miejsce. 

Kogo chcielibyście zobaczyć w stawce Melodifestivalen 2020? Na jakie utwory najbardziej liczycie? 

źródła: eurovoix.com, wiwibloggs.com

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *