Site Loader

Już za dwa dni odbędzie się druga edycja Eurowizji Chórów (Eurovision Choir), którą w Göteborgu organizuje szwedzka telewizja SVT. Ciekawego wyboru dokonali Belgowie, którzy postanowili przygotować chóralną wersję jednej z kompozycji Loïca Notteta – reprezentanta kraju na Eurowizji 2015!

Utwór “Million eyes” Loïca Notteta jest jednym z utworów, które chór Almkalia przygotował na Eurowizję Chórów 2o19. Jest to dość duże zaskoczenie, które świadczy o wzrastającym poziomie i zainteresowaniu najmłodszym eventem EBU. Piosenka wybrana przez Belgię doczekała się prawie 50 milionów odsłon w serwisie YouTube i należy do najbardziej rozpoznawalnych utworów w twórczości 23-letniego Loïca Notteta. Chłopak reprezentował Belgię na 60. Konkursie Piosenki Eurowizji w Wiedniu, zajmując z utworem “Rhythm inside” 4. miejsce, które było wówczas najlepszym wynikiem kraju od 12 lat!

Sam Loïc odniósł się już do tego wyboru i stwierdził, że jego utwór ma potencjał na popchnięcie Belgii ku sukcesowi!

“Na Eurowizję pojechałem z ‘Rhythm inside’, które nie było utworem typowym dla tego rodzaju konkursów oraz stanowiło wyjątek w porównaniu do zwykłych scenografii. Skoro zająłem 4. miejsce, to “Million eyes” ma szanse, by wygrać w Goteborgu. Do Wiednia pojechałem z myślą: ‘chcę zrobić coś odwrotnego do tego, co widać zazwyczaj’ i to zadziałało. Odkąd mój utwór trafia do sieci, nie należy już do mnie. Postrzegam to jako dzielenie się i każdy może z tym robić, co chce, dopóki jest to słuszne i mnie nie obraża.”

W 2. Konkursie Eurowizji Chórów udział wezmą:

  • 01. 🇸🇪Szwecja – Zero8 
  • 02. 🇧🇪Belgia – Almkalia
  • 03. 🇱🇻Łotwa – Babite Municipality Mixed Choir Maska
  • 04. 🇩🇪Niemcy – BonnVoice
  • 05. 🇳🇴Norwegia – Volve Vokal
  • 06. 🇩🇰Dania – Vocal Line
  • 07. 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿Szkocja – Alba
  • 08. 🇸🇮Słowenia – Jazzva
  • 09. 🇨🇭Szwajcaria – Cake O’Phonie
  • 10. 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿Walia – Ysgol Gerdd Ceredigion

W tegorocznej edycji debiutują chóry z Norwegii, Szwecji, Szwajcarii, a także Szkocji, która po raz pierwszy weźmie udział w jakimkolwiek konkursie Eurowizji. W stosunku do poprzedniego konkursu nie zobaczymy na scenie Austrii, Estonii i Węgier. Każdy z chórów wykona utwór bądź utwory w swoim języku ojczystym – Szwajcarzy wykonają aż sześć utworów w pięciu językach, w tym we franko-prowansalskim! Cały koncert otworzy miks 21 regionalnych chórów z zachodniej Szwecji, a także chóralna wersja piosenki “Mamma Mia”ABBY w wykonaniu wszystkich 10 uczestniczących grup. W przerwie, podczas której obradowało będzie jury, na scenie pojawią się zwycięzcy inauguracyjnej edycji konkursu z 2017 roku – Carmen Manet ze Słowenii. Na zakończenie wszyscy zebrani chórzyści wykonają inną piosenkę kultowego szwedzkiego zespołu, który Eurowizję zwyciężył 45 lat temu – “Thank you for the music”. 

Więcej szczegółów Eurowizji Chórów 2019 poznacie [TUTAJ]

Co sądzicie o wyborze Belgów? Czy “Million eyes” da Belgii zwycięstwo w konkursie dla chórów? Jakie jest Wasze zdanie na temat tej piosenki? Podzielcie się z nami przemyśleniami!

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *