Site Loader

Mołdawski nadawca publiczny MRT ogłosił nabór do eurowizyjnych eliminacji przed 65. Konkursem Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Po wyznaczonym terminie wytypowani kandydaci zostaną zaproszeni do Kiszyniowa, gdzie specjalna komisja wybierze najlepszego z nich. Tym samym żegnamy się z otwartą formą preselekcji mołdawskich.

Nadawca MRT ogłosił, że do 17 stycznia można zgłaszać swoje kandydatury do reprezentowania Mołdawii na Eurowizji 2020 w Rotterdamie. Zaprzecza to plotkom o wewnętrznym wyborze w Mołdawii, który miał mieć miejsce już w listopadzie. Po zebraniu zgłoszeń do Kiszyniowa zaproszeni zostaną wszyscy kandydaci, którzy spełnią wymogi regulaminowe. Odbędą się tam przesłuchania na żywo, podczas których komisja ekspertów wyłoni reprezentanta Mołdawii w Rotterdamie, poprzez przyznanie każdemu z uczestników punktów w eurowizyjnej skali od 0 do 12. Artysta z największą ilością głosów pojedzie w maju do Holandii; w razie remisu o zwycięzcy zadecyduje ilość najwyższych not 12 punktów, a w razie dalszego remisu zadecyduje preferencja najmłodszego członka jury. W zależności od liczby i poziomu zgłoszeń nadawca MRT rozważyć może organizację finałowego koncertu O melodie pentru Europa na żywo. Preselekcje publiczne wyłoniły wszystkich dotychczasowych reprezentantów kraju, oprócz Natalii Barbu w 2007 roku. Tym razem zmagania zakończą się już na etapie “castingu”, który odbędzie się podobnie jak w poprzednich latach: na przełomie stycznia i lutego.

Główni uczestnicy muszą być obywatelami Mołdawii, ale możliwy jest współudział obcokrajowców, o ile są oni twórcami utworu lub nie przekraczają połowy liczby artystów wykonujących dany utwór. Zgłoszenie wysłane do MRT ma zawierać: utwór mp3 w całości, formularz z danymi kontaktowymi, potwierdzenie praw autorskich i oryginalności utworu podpisane przez wszystkich autorów tekstu i wykonawców, tekst oraz jego tłumaczenie na język rumuński. Już na tym etapie należy załączyć też koncepcję występu na scenie, szkice scenografii i wizualizacji, informację o liczbie osób na scenie i planowanym użyciu instrumentów muzycznych. Opcjonalnie można dodać także teledysk do piosenki. Ponadto, wszystkie piosenki muszą spełniać zasady Konkursu Piosenki Eurowizji. W przypadku wycofania się artysty na dowolnym etapie zmagań, zostanie on ukarany zakazem startu w krajowych preselekcjach przez dwa lata.

Mołdawia zadebiutowała na Eurowizji w 2005 roku i wszystkich reprezentantów oprócz Natalii Barbu w 2007 roku wybrała poprzez konkurs O Melodie Pentru Europa. Debiut kraju był bardzo udany: zespół Zdob și Zdub zajął 6. miejsce. W kolejnych latach państwo wypadało bardzo dobrze: tylko raz odpadło w półfinale, a pięciokrotnie znalazło się w pierwszej połowie finałowej stawki. Dobrą passę przerwało ostatnie miejsce Cristiny Scarlat w półfinale Eurowizji 2014, a awansu nie wywalczyli dwaj kolejni reprezentanci kraju. Sukces przyszedł w 2017 roku, kiedy Mołdawię ponownie reprezentował znany z mema “Epic Sax Guy” zespół SunStroke Project. Piosenka “Hey, mamma!” zdobyła 3. miejsce, najlepszy wynik Mołdawii w historii startów. W 2018 roku kraj reprezentowała grupa DoReDos z propozycją “My lucky day” – w finale grupa zajęła świetnie 10. miejsce. Z nadzieją kontynuowania sukcesów do Tel Awiwu Mołdawianie wysłali Annę Odobescu z balladą “Stay”. Wokalistka wsparta przez tworzącą w piasku artystkę Kseniyę Simonovą wystąpiła w drugim półfinale Eurowizji 2019, w którym jurorzy przyznali jej 58 punktów (8. miejsce), a telewidzowie 27 punktów (13. miejsce), co dało sumę 85 punktów, czyli 12. miejsce, bez awansu. 

Co sądzicie o decyzjach, które zapadły w Mołdawii? Czy skrócenie i zamknięcie preselekcji da temu państwu ponowny sukces na Eurowizji? Kto powinien reprezentować kraj w Rotterdamie?

źródła: eurowizja.org, eurovoix.com, rtm.md, zdjęcie: eurovision.tv

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *