Site Loader

Po ostatnim plebiscycie dotyczącym polskich występów w Konkursie Piosenki Eurowizji [LINK], który wywołał wiele emocji i zainteresowania, przedstawiamy kolejny eurowizyjny plebiscyt. Skoro zgłębiliśmy już zakamarki piosenek, które broniły polskich barw w konkursie, nie możemy zapomnieć o propozycjach, którym nie udało się wygrać eliminacji. Po raz pierwszy otwarty konkurs TVP zorganizowała w 2003 roku i z przerwą na 2005 rok, organizowała preselekcje do 2011 roku. Kolejne koncerty eliminacyjne trwały w latach 2016-18. Prezentujemy finałowe wyniki głosowania naszych redaktorów i czytelników!

Zwyciężczynią okazała się Saszan, która w Krajowych Eliminacjach do Eurowizji 2018 wystartowała z utworem “Nie chcę ciebie mniej” – zajęła w nich 6. miejsce. W finałowej dwunastce plebiscytu nasi redaktorzy uplasowali ją na 4. miejscu, ale zwycięstwo w ankiecie z wynikiem 14,35% głosów, dało łącznie 19 punktów, które wystarczyły, by zwyciężyć! Gratulujemy!

2. miejsce ze stratą 1 punktu przypadło Kasi Cerekwickiej, która w 2006 roku zajęła 2. miejsce w Piosence dla Europy z utworem “Na kolana” – otrzymała 8 punktów od naszego jury i 10 punktów od ankietowanych! Z kolei na 3. pozycji uplasowała się Ifi Ude “Love is stronger” – zdobywczyni 4. miejsca w Krajowych Eliminacjach w 2018 roku – okazała się faworytką naszej redakcji z “dwunastką”, ale w ankiecie usytuowała się dopiero na 6. miejscu. 4. miejsce zajęła Margaret (6 punktów od jury + 8 punktów z ankiety), 5. miejsce – Monika Urlik (10+4), 6. miejsce – Edyta Górniak (4+7), 7. miejsce – Kasia Moś (5+6), 8. miejsce – Isabell Otrębus (1+3), 9. miejsce – Carmell (2+2), 10. miejsce – Agata Nizińska (3+1), a bez żadnych punktów udział w finale plebiscytu zakończyły propozycje “You may be in love” Blue Cafe z 2003 roku (11. miejsce w obu głosowaniach) oraz “Blow over” Nataszy Urbańskiej z Piosenki dla Europy 2008 (12. miejsce w obu głosowaniach). Poniżej zamieszczamy pełne rankingi naszych redaktorów oraz czytelników oddających głosy w ankiecie!

Serdeczne gratulacje kierujemy do wyróżnionych! Które piosenki w historii polskich preselekcji do Eurowizji lubicie najbardziej? Dzielcie się Waszymi opiniami!

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *