Site Loader

Kiedy Polska żyje przygotowaniami do Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2019 w Gliwicach, inne kraje skupiają się przygotowaniami do przyszłorocznej Eurowizji w Holandii. Szczegóły swoich preselekcji, które przybierają zupełnie nowy format, zdradził szef norweskiego Melodi Grand Prix – Stig Karlsen. Czego możemy się spodziewać po Norwegach w 2020 roku?

Preselekcje poszerzone zostaną o pięć półfinałów, z których każdy poświęcony będzie artystom z innej części Norwegii. Kraj stawia na taki rozmach, ponieważ w przyszłym roku obchodzić będzie 60-lecie swojego debiutu w Konkursie Piosenki Eurowizji. W tym wyjątkowym roku Norwegów reprezentował będzie jeden z 20 utworów, które zostaną przedstawione w Olso. Wiadomo, że norweski nadawca NRK otrzymał 500-600 zgłoszeń! Stig Karlsen, który co roku odpowiada za przebieg preselekcji, ujawnił, że wybór uczestników oparty będzie o jakość, a nie ilość – dlatego zmniejszono liczbę artystów z planowanych 40 do 20, a także poinformował, że koncerty MGP odbywać się będą co sobotę:

  • 11 stycznia – piosenki z północy Norwegii
  • 18 stycznia – piosenki z centralnej Norwegii
  • 25 stycznia – piosenki z zachodniej Norwegii
  • 1 lutego – piosenki ze wschodniej Norwegii
  • 8 lutego – piosenki z południowej Norwegii
  • 15 lutego – Wielki Finał

W każdym półfinale wystartują cztery piosenki, z których dwie wezmą udział w Wielkim Finale: awansować będzie zwycięzca głosowania telewidzów oraz drugi uczestnik wskazany przez jury. W finale wystąpi dziesięciu artystów i będzie on miał najprawdopodobniej dotychczasową formę.

Norwegia zadebiutowała na Eurowizji w 1960 roku, zajmując 4. miejsce dzięki Norze Brockstedt i jej utworowi “Voi-voi”. Niemal przez pierwsze ćwierć wieku startów najlepszym wynikiem kraju było 3. miejsce Åse Kleveland, późniejszej Minister Kultury, w 1966 roku. Norwedzy słynęli ze zdobywania ostatnich miejsc, w całej swojej historii startów zdobyli ich aż jedenaście! Pierwsza wygrana przyszła w 25-lecie debiutu, czyli w 1985 roku dzięki Bobbysocks!, kolejna dziesięć lat później dzięki The Secret Garden, a ostatnia w 2009 roku z “Fairytale” Alexandra Rybaka. Poza tym, Norwedzy mogą poszczycić się 2. miejscem w 1996 roku oraz licznymi wynikami w pierwszej dziesiątce, które w ostatnich latach zdobyli: Margaret Berger (4. w 2013), Carl Espen (8. w 2014), Mørland & Debrah Scarlett (8. w 2015) i JOWST ft. Alexander Walmann (10. w 2017). Do Tel Awiwu Norwedzy wysłali grupę KEiiNO z utworem “Spirit in the sky”. Z 7. miejsca w półfinale awansowali do Wielkiego Finału, w którym po zdobyciu 40 punktów od jury (18. miejsce) i zaskakującego wyniku 291 punktów od telewidzów (1. miejsce), zajęli ostatecznie 6. miejsce z sumą 331 punktów.

źródło: eurovoix.com/ escNorge

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *