Site Loader

Dwa eurowizyjne blogi podały informację o prawdopodobnym wycofaniu się Czarnogóry z udziału w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Nadawca RTCG potwierdził dla strony ESCToday, że zrezygnował ze startu w Eurowizji 2020.

Blog HOD45 ogłosił, że jego informator potwierdził wycofanie się Czarnogóry z przyszłorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. Oficjalnie informację tę potwierdził właśnie nadawca RTCG. Jako powód tej decyzji podaje się problemy finansowe, przez które Czarnogórcy mają problem nie tylko z organizacją swojego występu na Eurowizji, lecz także opłaceniem samej możliwości startu, pomimo faktu, że jest ona przez Europejską Unię Nadawców dostosowywana do wielkości nadawcy publicznego.

Na oficjalne ogłoszenie pełnej listy uczestników musimy poczekać prawdopodobnie do końca listopada. Wcześniejsze plotki mówiły nawet o 44 krajach w stawce, jednak rezygnacje Węgier i Czarnogóry oraz brak dopuszczenia Kazachstanu i Kosowa do startu, oddalają taką wizję.

Czarnogóra brała udział w Eurowizji jako część Jugosławii w latach 1961-1992, jednak żaden artysta z tego kraju nie wystąpił wówczas na eurowizyjnej scenie. Dopiero w 2005 roku zespół No Name, reprezentujący Serbię i Czarnogórę w Kijowie, został pierwszym czarnogórskim uczestnikiem konkursu. Niepodległy kraj zadebiutował na Eurowizji już w 2007 roku, ale przez pierwsze trzy lata startów nie awansował do Wielkiego Finału. Po dwuletniej przerwie znowu nie udało mu się awansować. Złą passę przełamał w 2014 roku Sergej Ćetković, który w finale Eurowizji zajął 19. miejsce. Wynik ten przebił rok później Knez, wywalczając z piosenką “Adio” 13. miejsce, najlepszy wynik kraju w historii startów. Od tamtej pory Czarnogóra nie wystąpiła w finale Eurowizji: rockowy zespół Highway odpadł pomimo wsparcia jury, a ekstrawagancki Slavko Kalezić i Vanja Radovanović ze swoją balladą zajęli odległe 16. miejsce w półfinale. Preselekcje Montevizija 2019 przed Eurowizją w Tel Awiwie wygrała grupa D Moll z piosenką “Heaven”. W półfinale zdobyli 31 punktów od jury (13. miejsce) i 15 punktów od widzów (16. miejsce), zajmując przedostatnie 16. miejsce. 

Czy Czarnogóra powinna zrobić sobie przerwę od startów w Eurowizji? Jacy artyści powinni ją reprezentować w przyszłości?

źródła: ESCToday, wiwibloggs.com, hod45.blogspot.com; zdjęcie: eurovision.tv

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *