Site Loader

Przez dwa ostatnie lata hiszpańskim reprezentantem na Konkursie Piosenki Eurowizji był zwycięzca eurowizyjnej gali programu Operación Triunfo. Polska edycja tego talent show odbyła się raz, w 2008 roku i została zwyciężona przez Martynę Melosik. W innych krajach konkurs zwyciężali m.in. Polina Gagarina, Vânia Fernandes, Koldun, czy też Anastasia Prikhodko. Hiszpanie pierwszą edycję zorganizowali w 2001 roku, a na użycie OT jako preselekcji do Eurowizji zdecydowali się przed dziewiątą edycją na przełomie 2017 i 2018 roku. 

Hiszpańska telewizja RTVE ogłosiła terminy castingów do nadchodzącej edycji Operación Triunfo. Jeśli przesłuchania i koncerty na żywo odbędą się w takiej samej konfiguracji, całość kończyłaby się dopiero w kwietniu, na długo po terminie zgłaszania piosenek do Konkursu Piosenki Eurowizji. Eliminuje to możliwość wyboru hiszpańskiego reprezentanta przez OT, chyba że zostanie ono skrócone o ilość odcinków lub odstęp między przesłuchaniami a występami na żywo. W wywiadzie dla eurovision-spain.com Ana Bordas, szefowa hiszpańskiej delegacji na Eurowizję, powiedziała:

Od końca maja pracowaliśmy nad naszymi preselekcjami na 2020 rok. Odbyliśmy kilka spotkań z RTVE i wkrótce podejmiemy decyzję. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli ją ogłosić. 

Poza tym, Bordes dodała, że wybór wewnętrzny nigdy nie był odrzucaną alternatywą. Z drugiej strony, ciężko jest wybrać reprezentanta wewnętrznie, nie tylko finansowo. RTVE jest jednocześnie otwarte na “duże nazwiska”.

Hiszpania zadebiutowała na Eurowizji w 1961 roku i największe sukcesy odnosiła w pierwszych dekadach swoich startów. W kontrowersyjnych okolicznościach Eurowizję wygrała w 1968 roku Massiel, dzięki czemu gospodarzem konkursu w 1969 roku był Madryt. Wraz z trzema innymi krajami ponownie wygrała Hiszpania, reprezentowana przez Salóme. Rok później kraj reprezentował Julio Iglesias, ojciec Enrique. Na podium Hiszpania stanęła w latach 1971, 1973, 1979, 1984 i 1995. W XXI wieku Hiszpania tylko kilkakrotnie znalazła się w pierwszej dziesiątce: najwyżej – na 6. miejscu w 2001 roku. W ostatnich latach największymi sukcesami były 10. miejsca Pastory Soler i Ruth Lorenzo. W zeszłym roku Operación Triunfo wygrał Famous, ale w gali eurowizyjnej triumfował Miki z utworem “La venda”. W finale Eurowizji w Tel Awiwie zdobył 1 punkt od jury (25. miejsce) i 53 punkty od widzów (14. miejsce), łącznie zajmując 22. miejsce. 

źródło: escxtra.com, zdjęcie: eurovision.tv

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *