Site Loader

Poznaliśmy piosenkę, z którą reprezentantki Polski wystąpią na tegorocznej Eurowizji! Od dawna prowadzone spekulacje potwierdziły się – Tulia w Tel Avivie wykona utwór Pali się!

W tym roku telewizja polska TVP zdecydowała, że nasz reprezentant na Eurowizję 2019 zostanie wybrany wewnętrznie. Wielu artystów wyraziło chęć wyjazdu na konkurs i zgłosiło swoją kandydaturę. Ostatecznie wybrano, że do Tel Avivu w biało-czerwonych barwach pojedzie kwartet Tulia! Od tamtego czasu trwały spekulacje dotyczące tego którą propozycję zespół wykona na eurowizyjnej scenie. Potwierdzono, że będzie to utwór pochodzący z reedecyji ich debiutanckiego albumu Tulia. Najgłośniej mówiło się o piosenkach Pali się i Dreszcze, jakoby wybór miał paść na jedną z tych opcji. Teraz wiemy już, że Tulia wystąpi w maju z utworem Pali się!

Na potrzeby konkursu do piosenki dodano wstawki w języku angielski, a tytuł zmieniono na Pali Się (Fire Of Love)! Za muzykę odpowiedzialna jest Nadia Dalin, z kolei tekst napisali: Sonia Krasny, Allan Rich oraz Jud Friedmann. Polska wystąpi 14 maja podczas pierwszej połowy pierwszego półfinału. Zmierzy się m. in. z Katerine Duska z Grecji, czeskim zespołem Lake Malawi i reprezentującą Cypr Tamtą.

Kim jest Tulia?

Tulia to debiutujący w świecie muzyki zespół. Tworzą go trzy wokalistki pochodzące ze Szczecina: Patrycja Nowicka, Dominika Siepka, Joanna Sinkiewicz oraz Tulia Biczak. Razem tworzą utwory, który są połączeniem stylu folklorystycznego z nowoczesnością. O tym kwartecie zrobiło się głośno, kiedy wystąpił gościnnie podczas gali rozdania Fryderyków w kwietniu 2018 roku. Dwa miesiące później dziewczyny wzięły udział w słynnym Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, zdobywając aż trzy nagrody! W tym czasie ukazał się również ich debiutancki album, zatytułowany Tulia, a promująca go piosenka Jeszcze Cię Nie Ma osiągnęła ponad 4 miliony wyświetleń w serwisie YouTube! Na początku lutego tego roku artystki zostały ogłoszone jako reprezentantki Polski na 64. Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Avivie!

Polska zadebiutowała na Eurowizji w 1994 roku. Wówczas reprezentowała nas Edyta Górniak, która z utworem To nie ja! zajęła 2. miejsce, zdobywając dotąd najlepszy wynik dla naszego kraju. W tamtym czasie do pierwszej dziesiątki trafiliśmy jedynie raz, w 2003 roku dzięki zespołowi Ich Troje i piosence Keine Grenzen – Żadnych granic. W 2012 telewizja TVP zdecydowała się wycofać z konkursu z powodu niesatysfakcjonujących osiągnięć oraz problemów finansowych. Powróciliśmy dwa lata później z duetem Cleo-Donatan. Ich propozycja My Słowianie zachwyciła Europę, przez udało im się uplasować na 14. pozycji. Rok temu Polskę reprezentował DJ Gromee ze Szwedzem Lukasem Meijerem. Utwór Light Me Up nie pozwolił im na wyjście z finału, zdobywając 14. miejsce w półfinale i sumę 81 punktów.

Maciej Karcz

Eurowizję śledzę nieprzerwanie od 2014 roku. Tym, co przyciąga mnie do tego widowiska jest przede wszystkim jednoczenie kultur z najskrytszych zakątków Europy i poznawanie coraz to ciekawszych brzmień. Szczególną sympatią w konkursie darzę Australię oraz Włochy i Szwajcarię. Na co dzień interesuję się językami obcymi, podróżami i fotografią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *