Site Loader

Wyjątkowego pecha podczas jednego z niedawnych koncertów w Tylösand doświadczyła trzykrotna reprezentantka Szwecji na Eurowizji – Carola Häggkvist. Oprócz wyjątkowych technicznych niedogodności: był to pierwszy koncert w ponad trzydziestoletniej karierze artystki, który zagrała bez soundchecku, w trakcie wykonywania zwycięskiej eurowizyjnej piosenki “Fångad av en stormvind”, jej sukienka zapaliła się! Zamieszczamy nagranie video z tego momentu!

Carola w wieku 16 lat reprezentowała Szwecję na Eurowizji 1983 z utworem “Främling”, z którym zajęła 3. miejsce. Jej występ oglądało 84% populacji Szwecji, co do tej pory stanowi rekord. Albumowi o tym samym tytule artystka zawdzięcza inny rekord: jest to najlepiej sprzedający się krążek w historii kraju. Carola wróciła na Eurowizję w 1991 roku z utworem “Fångad av en stormvind”: zremisowała na 1. miejscu z reprezentantką Francji, Aminą, ale remis rozbito na korzyść Szwedki. Zwyciężczyni konkursu postanowiła wystartować ponownie 15 lat później: z piosenką “Invincible” awansowała do finału Eurowizji 2006, w którym zajęła 5. miejsce. Jest najprawdopodobniej jedyną eurowizyjną artystką, która trzykrotnie znalazła się w top 5 konkursu, a suma jej wyników, czyli 442 punkty, stawia ją na 2. miejscu w rankingu artystów z najlepszymi wynikami na Eurowizji w historii, za Dimą Bilanem z Rosji. Carola należy do najbardziej popularnych szwedzkich wokalistek w historii!
źródło: escbubble.com

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *