Site Loader

Pod Lupą to nasza seria artykułów, gdzie prezentujemy Wam artystów, którzy powalczą o zwycięstwo podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji 2020 w Rotterdamie. Poznacie tutaj tegorocznych reprezentantów, ich konkursowe utwory, a także przeczytacie opinie o tych propozycjach.

Albania po raz pierwszy wzięła udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2004 roku. Pierwszą reprezentantką tego kraju została Anjeza Shahini z piosenką “The Image of You”. Debiutancki występ dał im siódme miejsce, co jest ich drugim, najlepszym wynikiem. Najwyżej w historii albańskich startów uplasowała się Rona Nishliu z emocjonalnym utworem “Suus”. Rok temu, Jonida Maliqi wyśpiewała siedemnaste miejsce ognistą balladą “Ktheju tokës”. Od samego początku, Albania wybiera swojego reprezentanta podczas Festivali i Këngës. Tegoroczną zwyciężczynią została Arilena Ara z utworem “Shaj”. Na eurowizyjnej scenie zaśpiewa wersję anglojęzyczną – “Fall from the Sky”.

Arilena Ara urodziła sie 7 lipca 1998 roku w mieście Shkodër w północno-zachodniej części Albanii. Już jako dziecko wykazywała zainteresowanie muzyką – śpiewała i tańczyła. Wzięła udział w programie dla dziecięcych talentów Gjeniu i Vogël. Zajęła w nim trzecie miejsce. W 2012 roku zdecydowała się na udział w przesłuchaniach do drugiej edycji programu X Factor Albania. Wykonała piosenkę “We Are” i zachwyciła jurorów. Zdobyła dziką kartę, co pozwoliło jej na dalszy udział w tym talent show. Trafiła do drużyny dziewczyn, których mentorką została Altuna Sejdiu, znana pod pseudonimem Tuna. Szła jak burza do finału, który wygrała! Pokonała Aldo Bardhi. To był jej pierwszy, duży krok do popularnoście w swoich kraju, ale i poza nim. 26 lutego 2014 zaprezentowała swój debiutancki singiel “Aeroplan”. Klip to utworu obejrzało na portalu YouTube ponad 3,3 miliona widzów!

Kolejnym krokiem w jej karierze było wydanie singla “Nëntori”. Zgłosiła z nim do osiemnastej edycji albańskiego festiwalu Kënga Magjike, w którym prezentują się wielkie gwiazdy, jak i wschodzące talenty. Zakwalifikowała się do finału, w którym zajęła trzecie miejsce. Dodatkowo, zdobyła nagrodę dla najlepszej ballady. W 2017 roku wydała anglojęzyczną wersję tej piosenki o tytule “I’m sorry”. Już wtedy, fani Eurowizji chcieli zobaczyć ją na wielkiej scenie międzynarodowego konkursu. Nie wzięła jednak udziału w preselekacjach.

Arilena skupiła się na rozwoju swojej dalszej kariery. Wystąpiła w Rosji podczas festiwalu Europa Plus na jednej scenie z wielkim gwiazdami albańskimi, które osiagnęły międzynardowy sukces – Bebe Rexha i Era Istrefi. Jej singiel stał się wtedy popularny nie tylko w Rosji, ale też w Rumunii. Pod koniec 2018 roku, młoda artystka dostała propozycję objęcia funkcji jurora w albańskiej wersji programu The Voice Kids. Przyjęła ją. Przedstawicielem jej drużyny w finale została Anisa Shabani. Niestety, nie udało jej się wygrać.

Pod koniec 2019 roku, jej nazwisko pojawiło się na liście uczestników 58. edycji Festivali i Këngës. Zgłosiła się do preselekcji z emocjonalną balladą “Shaj”. Twórcami utworu są: Michael Blue, Robert Stevenson, Sam Schummer, Darko Dimitrov oraz Lazar Cvetkoski. Arilena Ara bez problemu przeszła półfinał i dostała się do finału. Tam pokonała wielką faworytkę – Elvanę Gjata i jej hitowe “Me Tana”. Po ogłoszeniu wyników pojawiły się kontrowersje, jakoby finał był ustawiony na korzyść Ary. Ostatecznie, potwierdzono, że to Arilena pojedzie na Konkurs Piosenki Eurowizji i zawalczy o pierwsze zwycięstwo dla Albanii.

Niedługo po finale, Arilena przyznała, że możliwe jest, aby wystąpiła na Eurowizji z piosenką w języku angielskim. 9 marca 2020 roku premierę miała nowa wersja jej zwycięskiego utworu – “Fall from the Sky”. Cały tekst jest w języku angielskim, wprowadzono też małe zmiany w utworze.

Reprezentantka Albanii zaprezentuje swoją piosenkę “Fall from the Sky” podczas drugiej połowy drugiego półfinału, który odbędzie się 14 maja 2020 roku. O awans do finału powalczy m.in. z Alicją Szemplińską (“Empires”, Polska), Samantą Tīna (“Still Breathing”, Łotwa), Stefanią (“Supergirl”, Grecja) czy zespołem Hurricane (“Hasta la Vista”, Serbia).

Oto opinie naszych czytelników, redaktorów PFE, innych portali i mediów eurowizyjnych oraz ich oceny utworu “Fall from the Sky”!

Bartłomiej (INFE Polska):

Revmap Albanii wyszedł zdecydowanie na plus. Brzmi bardziej nowocześnie i świeżo. Stanę się fanem tej piosenki. Wokalistka już na preselekcjach pokazała że potrafi śpiewać. Jedyny zarzut jaki teraz do niej mam gdy rozumiem słowa piosenki to jakoś mało emocji w tym. Być może wyrobi się na live.
Ocena 8.5/10

Tomek (OurSong):

Czy revamp był Albanii potrzebny? Ciężko mi powiedzieć. Jestem trochę stronniczy bo zwykle oryginały po Albańsku podobają mi się bardziej, są bardziej tajemnicze i spójne dla mnie a Angielskie wersje zwykle mam wrażenie były robione „na szybko”. Arilena i jej zespół się postarali i nowa wersja utworu jest genialna. Brzmi jak zupełnie inny utwór choć w głowie nadal przy refrenie śpewam Shaj a nie Fall from the sky. Według mnie jest to jedna z silniejszych ballad w tym roku.
Piosenka powinna być genialna w Rotterdamie. Do zrobienia wrażenia na scenie potrzebuje tylko dobrej gry świateł. Szanse na awans oceniam na bardzo dobre.
Ocena: 8/10

Marcin:

Piosenka, która znajdowała się w moim top 10 właśnie spada na prawie sam koniec stawki. Anglojęzyczna wersja niestety nie przemawia do mnie.
Ocena: 5/10

Wiktor:

Dosyć ciekawie prezentuje się to po revampie w moich uszach po tym jak znałem poprzednią wersję. Nie wiem, jak odbiorą to osoby, które usłyszą albański utwór po raz pierwszy. Na plus niebanalny tekst. Miejmy nadzieję, że Arilena dobrze zaprezentuje się ze strony wokalnej.
Ocena: 7/10

Wojtek (Polscy Fani Eurowizji):

“Shaj” było moim faworytem podczas albańskich preselekcji. Bardzo się ucieszyłem widząc Arilenę na liście uczestników, bo znałem ją już długo przed wydarzeniem. Po revampie piosenka zyskała dużą lekkość. Mimo, iż język albański bardzo mi się podoba, tak uważam, że zmiana języka uczyniła tą piosenkę jeszcze piękniejszą. Nie mogę się doczekać występu na scenie w Rotterdamie. Wiem, że o live martwić się nie trzeba.
Ocena: 9/10

Marcel:

Arilena ma duży potencjał, pokazuje to w tej piosence i z pewnością w występie na żywo zyska dodatkowe punkty. Zmiana tekstu to najgrosze co mogli zrobic z tą piosenką. Już kilka razy pokazali, że język albański potrafi się obronić. Niestety, utwór w moim top spadł o parę pozycji w dół.
Ocena: 7/10

Natalia (Polscy Fani Eurowizji):

Utwór Arileny trochę jest przestarzały. Takie ballady były modne chyba z 10 lat temu. Piosenkarka ma naprawdę piękny głos i na pewno dobrze zaśpiewa piosenkę na Eurowizji, ale podobnych ballad będzie tam sporo. Kandydat do zwycięstwa to nie jest.
Ocena 4/10

Laura:

Przed revampem bardzo rzadko słuchałam tej piosenki. Kiedy wszyscy się nią zachwycali ją miałam co do niej mieszane uczucia. Dopiero teraz ją polubiłam. Arilena sprawia, że utwór jest potężną balladą. Angielski dodaje tej piosence pewnej lekkości, wolałam jednak by tekst pozostał w języku ojczystym. Mimo to Albania podniosła się w moim rankingu.
Ocena: 7,5/10

Karol (Eurowizyjny Kocioł):

Z Albanią na początku miałem problem. Gdy usłyszałem “Shaj” w FiKu, stwierdziłem, że to kolejna ballada z serii tych typowo albańskich na Eurowizji – wokalistka z mocnym głosem i podniosłym utworem. W dodatku piosenka wydała mi się nie do zapamiętania. Potem zacząłem się przekonywać i odnalazłem w “Shaj” siłę: bogaty instrumental i piękny język albański. Jednak w angielskiej wersji zabrakło mi dokładnie tego, w czym widziałem największy potencjał. Niestety znów mam problem z Albanią. Mam nadzieję, że występ na żywo w Rotterdamie przekona mnie z powrotem.
Ocena: 4/10

Mateusz (OGAE Polska):

Albania po raz kolejny robi ogromny grzech, za który przypłaci brakiem awansu do finału. Revamp, revamp i jeszcze raz revamp… Piosenka “Shaj” ma ogromną moc, tekst w języku ojczystym idealnie sie komponuje w piosenke o ogromnej energii ballady. Ale niestety… (tutaj powtórzę) REVAMP… i co przychodzi…?! “Fall from the Sky”, które traci cały urok i energię i do tego zmiana z albańskiego na angielski, który brzmi tragicznie. Czy Albania wejdzie do finału? Zaczynam wątpić, może występem Arilena nadrobi…
Ocena: 4/10

Łukasz:

O ile “Shaj” było dopiero na 35 miejscu w moim rankingu, tak “Fall from the Sky” obija się o top 10. W końcu można podziwiać nie tylko głos Arileny, ale też piosenkę, która ze świeżym instrumentalem i językiem angielskim, brzmi jak dobra europejska piosenka. W końcu Albania może powalczyć o wyjście z półfinału, bo “Shaj” raczej ugrzęzło by tam.
Ocena: 7/10

Sebastian (Destination Eurovision):

Jestem szczerze załamany brzmieniem finałowej wersji utworu! Wcześniej uważałem, że bez „Shaj” tegoroczna stawka byłaby dużo uboższa w prawdziwe emocje i naturalne muzyczne piękno. Mój zachwyt nie był co prawda tak wielki, jak przy wsłuchiwaniu się w “Mall” dwa lata temu, ale tegorocznej propozycji nie można było odebrać formatu klasowej kompozycji. Kapitalnie zagospodarowaną linię melodyczną (elementy rocka i muzyki klasycznej) i potężny w swoim majestacie wokal Arileny zastąpiono niestety średniej jakości substytutem. Kompozycja stała się więc poprawna, jednak nie chwyta już za serce. Nie jest też już tak melodyjna, co odbiera jej impet. Podsumowując „Fall From The Sky” jest owocem niechcianego przez nikogo eksperymentu, którego życie może uratować jedynie spektakularny staging. W to jednak nie jestem w stanie zupełnie uwierzyć…
Ocena: 4/10

Mateusz:

Po revampie wciąż bardzo mocno lubię tą piosenkę, ale straciła trochę mocy. Najbardziej mi szkoda ucięcia intra ze skrzypcami. Trochę zdziwił mnie też sposób śpiewania tej piosenki – inny niż w przypadku albańskiej wersji. Na plus na pewno wyższa tonacja, Arilena ma świetny głos i będzie to mogła udowodnić na scenie. Ja życzę Albanii jak najlepiej, a sam przewiduję jej miejsce w finale raczej na 100%, ale nie wyżej niż 15 miejsce. Osobiście wolałem albańską wersję, ale tym razem revampu nie zepsuli.
Ocena: 9,5/10

Joanna (Polscy Fani Eurowizji):

Podczas preselekcji trzymałam kciuki za Elvanę i to ją widziałam na Eurowizji. Zwycięstwo Arileny trochę mnie zawiodło, jednak to całkiem dobry wybór. Piosenka “Shaj” podobała mi się. Miała to coś. Doceniłam ją z czasem. Według mnie, angielska wersja “Fall from the Sky” sprawiła, że utwót stracił swój klimat. Oczywiście, Arilena ma wspaniały głos, co na pewno się obroni. Piosenka jest dobra, mimo zmian, które powstały. Mam nadzieję, że prezentacja sceniczna pomoże. Oby! Życzę finału, myślę, że jest on możliwy.
Ocena: 7/10

Średnia ocen: 6,54/10

Zapraszamy do śledzenia kolejnych części serii Pod Lupą!

 

 

Joanna Nowotka

Z Eurowizją jestem związana od małego, ponieważ co roku cała rodzina ją śledzi. Kocham Eurowizję za różnorodność, talenty i przymrużenie oka. Doceniam folkowe brzmienia oraz wyraziste, emocjonalne ballady. Na co dzień interesuje się Bałkanami i Bliskim Wschodem, więc reprezentacje tych państw przyciągają mnie najbardziej. Prywatnie, studiuję psychologię społeczną w Collegium Civitas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *