Site Loader

Dziś kolejni uczestnicy 17. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci po raz pierwszy stanęli na konkursowej scenie, by przećwiczyć swoje występy. Półgodzinne próby odbyły się za zamkniętymi drzwiami, ale oficjalne eurowizyjne media udostępniły ich fragmenty oraz zdjęcia z ich przebiegu. W Arenie Gliwice prezentowali się dzisiaj reprezentanci dziewięciu państw. W kolejności odwrotnej do alfabetycznej ćwiczyły delegacje od Macedonii Północnej do Ukrainy.

🇺🇦Ukraina – Sophia Ivanko – “The spirit of music”

Jako pierwsza na scenę w Arenie Gliwice weszła dzisiaj Ukrainka Sophia Ivanko z utworem “The spirit of music”. Pastelowy kostium współgrał z melodyjną piosenką oraz wizualizacjami w podobnej tonacji, zawierającymi animacje kryształów i pyłów.

🇳🇱Holandia – Matheu – “Dans met jou”

Zmodyfikowaną i nieco bardziej skomplikowaną niż w preselekcjach choreografię pokazał Matheu z Holandii. W występie z piosenką “Dans met jou” towarzyszą mu ci sami tancerze. Refren utworu zyskał więcej języka angielskiego, a sam występ nabrał bardziej miejskiego wyglądu.

🇪🇸Hiszpania – Melani Garcia – “Marte”

Fenomenalnym operowym wokalem zaczarowała podczas swojej pierwszej próby Hiszpanka Melani Garcia ze swoją proekologiczną piosenką “Marte”. Stojącej na podeście dziewczynce towarzyszy chórek, a głównym elementem scenografii są sieci rybackie. Scena jest utrzymana w wodnym wyglądzie z wieloma animacjami m.in. ryb.

🇷🇸Serbia – Darija Vračević – “Podigni glas (Raise your voice)”

Z kolei ze swoją balladą o ochronie środowiska Serbka Darija Vračević poszła w nieco mroczniejszym kierunku. Ciemny występ zawierający wizualizacje środowiska naturalnego, m.in. deszcz i lasy, wpasowuje się w powagę utworu “Podigni glas”.

🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿Walia – Erin Mai – “Calon yn curo (Heart beating)”

Walijska piosenka “Calon yn curo” w wykonaniu Erin Mai nabrała nieco kolorytu przez dodanie do scenografii tancerzy. Zgodnie z tematyką piosenki wizualizacje nawiązują do miłości, przedstawiając przede wszystkim serca. Z kolei sama reprezentantka Walii pozostała przy swojej statycznej pozycji na scenie.

🇷🇺Rosja – Tatyana Mezhentseva & Denberel Oorzhak – “A time for us”

Następnie na scenie pojawił się duet reprezentujący Rosję. Tatyana Mezhentseva i Denberel Oorzhak utwór “A time for us” wykonują w dość mrocznej scenerii Kosmosu i przy animacjach planet. Z informacji, jakie z Gliwic przedostały się do mediów społecznościowych ,wiemy, że w trakcie próby młody Rosjanin zemdlał, przez co wezwane zostały służby medyczne. Wiadomo też, że pojawiła się duża presja ze strony nadawcy na dzieci w kwestii zwycięstwa Rosji na Eurowizji Junior, co miało być powodem ogromnego stresu zarówno emocjonalnej dziewczynki, jak i fizycznie odczuwającego emocje chłopca. Szef rosyjskiej delegacji miał poinformować o dobrym stanie Denberela, jednak sytuacja nadal nie jest klarowna ani oficjalna, wobec czego spekulować można nad różnymi scenariuszami dalszych przygotowań Rosjan do występów konkursowych w weekend. Jak udało się także dowiedzieć, rosyjska delegacja zajmuje bardzo nieprzychylne stanowisko wobec Ukraińców i zakazuje duetowi kontaktu z Sophią Ivanko z Ukrainy.

🇵🇹Portugalia – Joana Almeida – “Vem comigo (Come with me)”

Tymczasem próby rozpoczęła reprezentantka Portugalii Joana Almeida ze swoim utworem “Vem comigo (Come with me)”, który nawołuje do walki o ochronę środowiska. Scenografia portugalskiego występu nie jest skomplikowana i opiera się na zmieniających się barwach tła i minimalistycznych napisach w języku angielskim.

🇵🇱Polska – Viki Gabor – “Superhero”

Podobną tematykę porusza również utwór “Superhero”, z którym Wiktoria Gabor reprezentuje na Eurowizji Junior 2019 Polskę! Najbardziej oczekiwany przez nas dzisiaj występ przyniósł wiele emocji i zaskoczeń. Efekty specjalne opierają się na animacjach wód i lodowców, ale pojawia się także dym. Stonowane stroje tancerzy kontrastują z wyglądem sceny i strojem samej Viki, która wybrała błyszczący srebrzysty kombinezon. Ponadto, obecny na scenie chłopiec przekazuje tekst utworu w języku migowym!

🇲🇰Macedonia Północna – Mila Moskov – “Fire”

Na koniec pierwszej serii prób zaprezentowała się Mila Moskov, która z utworem “Fire” broni barw Północnej Macedonii. Niedawno dziewczyna złamała nogę, co zmusiło nadawcę do zmiany koncepcji występu. Ostatecznie statyczna prezentacja wcale nie wygląda najgorzej; efekty wizualne przechodzą od łagodnych w zwrotkach do bardziej wyrazistych i ognistych w refrenie, pojawia się w nich m.in. płonący anioł. Mila ubrana jest na pomarańczowo, wpasowując się w zamysł piosenki i występu.

Które próby najbardziej Wam się podobają? Co sądzicie o przygotowaniach Viki Gabor do występu?

 

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *