Site Loader

Dla jednych Konkurs Piosenki Eurowizji jest zbiorowiskiem kiepskiej muzyki o jeszcze gorszym poziomie pod względem jakości i znaczenia. Dla innych – ostoja muzycznej różnorodności, ciekawych przekazów i przełamywania schematów. Przedstawiamy Wam dziesięć piosenek, które na Eurowizję wniosły najbardziej interesujące tematy i przesłania!

🇦🇺Australia 2019 – Kate Miller-Heidke – “Zero gravity”

Podczas tegorocznej Eurowizji w Tel Awiwie byliśmy świadkami fenomenalnego pod względem scenografii występu Australijki Kate Miller-Heidke. Operowym utworem “Zero gravity” wyśpiewała sobie 9. miejsce w Wielkim Finale. Jej kilkumetrowe kije, na których huśtała się razem z tancerkami ponad Ziemią, na pewno na długo pozostaną w pamięci fanów. Jaki był jednak przekaz utworu i występu? Piosenka opowiada o wyswobodzeniu się z depresji poporodowej, którą Kate przeszła po urodzeniu syna. “Czułam ból, byłam przygnębiona, jesteś tak ciężka, że muszę cię uwolnić”. 

🇲🇹Malta 2018 – Christabelle – “Taboo”

Do innych problemów natury psychicznej odniosła się Christabelle, która rok temu w barwach Malty nie awansowała do finału Eurowizji w Lizbonie. Piosenka “Taboo” dotyczyła walki z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami psychicznymi. Wcześniej piosenkarka została przez prezydent Malty mianowana ambasadorką ws. osób chorych psychicznie i niepełnosprawnych intelektualnie. “Echa w mojej głowie muszą przełamać tabu, zanim wszyscy staniemy się zwierzętami”. 

🇭🇺Węgry 2014 – András Kállay-Saunders – “Running”

Nie tylko Kate i Christabelle apelowały o nagłaśnianie tematu osób z problemami psychicznymi. Reprezentant Węgier w 2014 roku – András Kállay-Saunders, w utworze “Running” poruszył niezwykle delikatną kwestię przemocy domowej i molestowania seksualnego. Zainspirowały go do tego przykre doświadczenia bliskiego mu przyjaciela. W finale konkursu zajął 5. miejsce. “Ojciec jest w domu, więc ona próbuje się ukryć. Wzywa matkę, ale bez odpowiedzi. Płacze, płacze, płacze, jest całkiem sama. Tato, tato, tato, dlaczego? Zostaw mnie w spokoju. Wzywa pomocy, wzywa pomocy, ale nie wygląda na to, by kogokolwiek to obchodziło”. 

🇦🇲Armenia 2015 – Genealogy – “Face the shadow”

W konkursie brały udział także utwory odnoszące się do wydarzeń historycznych i politycznych. Naturalnie, wywoływały one wiele kontrowersji. W 2015 roku Ormianie obchodzili stulecie szczytowego momentu ludobójstwa Ormian, którego dokonali Turcy w okresie I wojny światowej. Złożony specjalnie na tę okazję zespół Genealogy składał się z mieszkańca Armenii oraz pięciu przedstawicieli ormiańskiej mniejszości na pięciu kontynentach. Utwór “Face the shadow” początkowo zatytułowany był “Don’t deny”, jednak naruszał on drażliwy temat zaprzeczania ludobójstwu przez Turków i Azerów, dlatego tytuł został zmieniony. Tekst utworu jednak się nie zmienił: “Jeśli jesteś słaby, pamiętaj o wewnętrznej sile. Zmierz się z każdym cieniem, któremu zaprzeczyłeś”. 

🇺🇦Ukraina 2016 – Jamala – “1944”

Podczas Eurowizji 2016 już sam tytuł “1944” wywoływał wiele kontrowersji. Piosenka, która w barwach Ukrainy wykonała Jamala, opowiadała o losach Tatarów Krymskich przesiedlonych przez Stalina do Azji Środkowej w 1944 roku. Ofiarami przesiedleń padli przodkowie Jamali, która urodziła się i spędziła pierwsze lata życia w Kirgistanie. Jej propozycja zawierająca refren w języku krymskotatarskim była sceptycznie odbierana na tle aktualnych wydarzeń politycznych. Sugerowano antyrosyjskie podteksty w wysłaniu takiego utworu na konkurs międzynarodowy. Mimo wszystko Jamala wygrała Eurowizję z sumą 534 punktów. “Moglibyśmy zbudować przyszłość, w której ludzie są wolni po to, by przeżywać i kochać najszczęśliwszy czas, nasz czas”. 

🇱🇺Luksemburg 1961 – Jean-Claude Pascal – “Nous les amoureux”

Ciekawych przesłań możemy też doszukać się w starszych utworach. Szósty Konkurs Piosenki Eurowizji w 1961 roku wygrał reprezentujący Luksemburg aktor, Jean-Claude Pascal. Utwór “Nous les amoureux” opowiadał o zakazanej miłości, do której nie chcą dopuścić ludzie z otoczenia zakochanych. Z innej perspektywy możemy znaleźć w tym utworze podtekst o miłości osób tej samej płci. Taka miłość nie była wtedy tylko metaforycznie zakazana, lecz także nielegalna i społecznie piętnowana. Nigdy nie dowiedzieliśmy się jednak oficjalnie, czy utwór rzeczywiście inspirowany był społecznością LGBT+. “Oni chcieliby zapobiec naszej miłości. My, zakochani – to jak piekło, które patrzy albo na nas, albo na ogień i żelazo. […] Chociaż nic nie jest bardziej oczywiste od miłości. My, zakochani – nie możemy zrobić nic przeciwko nim. Ich jest tysiąc, a nas dwóch.” 

🇫🇷Francja 1968 – Isabelle Aubret – “La source”

W 1968 roku tabu zostało przełamane wprost. Zwyciężczyni Eurowizji 1962 Isabelle Aubret powróciła na konkurs we francuskich barwach z utworem “La source” (pol. źródło). Tekst utworu opisywał gwałt, a tytuł został zaczerpnięty z tytułu filmu o takiej tematyce z 1960 roku. Trudna i bolesna tematyka była wówczas niespotykana w utworach muzycznych, a tym bardziej na Eurowizji i innych festiwalach. “Mieli zbyt duży apetyt. Nie wiedziała jak się bronić. […] Upadła na miękką trawę tak, jak ptak wypada z gniazda”. 

🇦🇱Albania 2012 – Rona Nishliu – “Suus”

Bywało też tak, że artyści na eurowizyjnej scenie dzielili się swoimi najgłębszymi uczuciami i doświadczeniami. W 2012 roku Albanka Rona Nishliu z utworem “Suus” (z łaciny – osobisty, personalny), dotarła na 5. miejsce Eurowizji w Baku. Jej występ został zapamiętany przede wszystkim przez bardzo wysokie dźwięki i charakterystyczny strój. Piosenka była jednak skrajnie smutna i opowiadała o bezradności co do śmierci bliskiej osoby. Rona zawarła w piosence swoje emocje po stracie cioci, która prawdopodobnie zginęła w katastrofie lotniczej. “Mój samolot ląduje na pasie startowym bez światła twojej duszy. [..] Pozwól mi płakać, bo to jedyne, co mogę zrobić”. 

🇷🇺Rosja 2012 – Buranovskiye Babushki – “Party for everybody”

Niekonwencjonalne przesłanie nie oznacza, że jest ono trudne, poważne i smutne. W 2012 roku na 2. miejscu znalazła się grupa starszych pań śpiewających po udmurcku. W piosence “Party for everybody” Buranovskiye Babushki cieszyły się z wizyty swoich wnuków. “Dokładnie rozkładam obrus i czekam na wizytę moich wnuków. Niech ciasto rośnie i rozgrzewa nasze serca!”. Odwiedzajcie swoje babcie, ponieważ nigdy nie wiecie, czy nie zechcą o tym kiedyś zaśpiewać na Eurowizji!

🇮🇱Izrael 2018 – Netta – “Toy”

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć Netty! Zwyciężczyni Eurowizji 2018 w Lizbonie wyśpiewała czwarte zwycięstwo Izraela z piosenką “Toy”, której motywem jest siła kobiet. Piosenka inspirowana akcją #metoo podbiła serca fanów Eurowizji, bukmacherów, a ostatecznie też jurorów i widzów konkursu, zdobywając 529 punktów. “Not your toy, you stupid boy!”

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *