Site Loader

Sveriges Radio opublikowało utwory ośmiu artystów, którzy znaleźli się w finale konkursu P4 Nästa. Od 2013 roku co sezon zgłasza się do niego ponad tysiąc artystów, którzy marzą o karierze w Szwecji oraz występie na Melodifestivalen, narodowym święcie muzycznym Szwedów, które jest jednocześnie preselekcjami do Konkursu Piosenki Eurowizji.

Spośród 1260 zgłoszeń wytypowano następujące utwory:

  1. “Through fire and rain” – Faith Kakembo
  2. “Further apart” – Hildur Höglind
  3. “Lovenote” – Hugo Andersson
  4. “Gå hem” – Amanda Aasa
  5. “King of the ocean” – Zulueta
  6. “No ordinary girl” – Tova Glyt
  7. “All i need is you” – Tim Lööv
  8. “Oh no” – Browsing Collection

Możecie ich posłuchać [TUTAJ]

Jeśli macie telefon zarejestrowany w Szwecji, możecie do 24 sierpnia na numer 72250 oddawać głosy na swoich faworytów, wysyłając SMS o treści låt1, låt2, låt3 itd, wg numerów podanych na powyższej liście; koszt: 1 kr/1 głos. Mimo to, zwycięzcę, który otrzyma miejsce w półfinale Melodifestivalen wybierze specjalne jury Sveriges Radio. Artysta wystąpi w jednym z półfinałów Melodifestivalen z nową piosenką. W zeszłym roku zwycięzcami P4 Nästa została grupa The Lovers of Valdaro, której w szwedzkich preselekcjach nie poszło najlepiej – z piosenką “Somebody wants” zajęli ostatnie, 7. miejsce w półfinale, zdobywając 13 punktów. Największe poparcie zdobyli od tewidzów w kategorii wiekowej 45-59 lat.

Szwecja zadebiutowała na Eurowizji w 1958 roku i już rok później zaczęła wybierać swojego reprezentanta poprzez Melodifestivalen (do 2001 Melodifestival). W pierwszych latach eurowizyjnych zmagań nie odnosili większych sukcesów, zajmując swoje jedyne w historii drugie miejsce w roku 1966. Średnie wyniki przełamał legendarny zespół ABBA, który z piosenką “Waterloo” wygrał Eurowizję 1974. Szwedzi triumfowali następnie dzięki Herreys – w 1984, Caroli – w 1991, Charlotte Nilsson-Perrelli – w 1999, Loreen – w 2012 i Månsowi Zelmerlöwowi – w 2015. Poza tym, Szwecja sześciokrotnie zajęła 3. miejsce, po raz ostatni dzięki Sannie Nilsen w 2014 roku. Do Tel Awiwu Szwedzi wysłali Johna Lundvika z utworem “Too late for love”. Z 3. miejsca w półfinale awansował do Wielkiego Finału, w którym po zsumowaniu 241 punktów od jury (2. miejsce) i 93 punktów od telewidzów (9. miejsce), zajął z wynikiem 334 punktów 5. miejsce.

źródło: eurovoix.com/sverigesradio.se

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *