Site Loader

Węgierskie Stowarzyszenie Przemysłu Wydawniczego zaprezentowało zestawienie dziesięciu utworów, które w ostatniej dekadzie dominowały w rozmaitych rozgłośniach radiowych na terenie Węgier. Na liście znalazły się aż trzy piosenki, z którymi reprezentanci Węgier wystąpili w Konkursie Piosenki Eurowizji, a jedna z nich zajęła pierwsze miejsce, deklasując radiową konkurencję! O kim mowa?

Stowarzyszenie MAHASZ zajmujące się zrzeszaniem producentów muzycznych i zwalczaniem nadużyć w przemyśle muzycznym zaprezentowało listę dziesięciu utworów, które węgierskie radia grały najczęściej w ostatnich dziesięciu latach. Połączenie statystyk pobranych z różnych rozgłośni wykazało, że najpopularniejszym utworem dekady na Węgrzech była piosenka “What about my dreams?” (“Szerelem Miért Múlsz”), z którą Kati Wolf wystąpiła na Eurowizji w 2011 roku. Przed konkursem była faworytką do zwycięstwa w głosowaniu klubów OGAE, a także jedną z osób najwyżej typowanych do zwycięstwa przez bukmacherów. Ostatecznie, zajęła 22. miejsce z 53 punktami na koncie.

W rozmowie z tabloidem Bors Kati Wolf powiedziała: “To wspaniałe uczucie, że “Szerelem Miért Múlsz?” stało się najczęściej graną piosenką – jestem z tego naprawdę dumna. To była moja pierwsza piosenka i nigdy nie zapomnę, jak narodziła się w studio po sesji, która trwała do świtu. Wszyscy czuliśmy, że życie wstąpiło wtedy w coś wspaniałego; szczerze w to wierzyliśmy i się na tym nie zawiedliśmy. Zabrałam tę piosenkę na Eurowizję, gdzie stała się pewnego rodzaju hymnem dla fanów. Dzięki temu, do dziś regularnie występuję w europejskich klubach. W 2020 roku pojadę do kilku państw i jestem tym bardzo podekscytowana! Poza tym, to niesamowite widzieć, jak moja piosenka jest blisko serc ludzi w domu, jak i poza granicami. Nic lepszego nie może spotkać artysty!” 

Az elmúlt évtized (!) legjátszottabb magyar rádiós slágere a Szerelem, miért múlsz lett!! 2010-2020-ig ezt a dalt…

Opublikowany przez Wolf Kati Piątek, 27 grudnia 2019

Warto dodać, że w czołówce zestawienia znalazły się też utwory “Sound of our hearts” grupy Compact Disco i “Running” Andrasa Kallaya-Saundersa, które reprezentowały Węgry na Eurowizji odpowiednio w 2012 i 2014 roku. Druga z propozycji zajęła 5. miejsce, co stanowi drugi najlepszy wynik kraju w konkursie.

Po tym, jak w tym roku byliśmy świadkami pierwszej w dekadzie porażki Węgrów w półfinale – Joci Papai nie awansował do Wielkiego Finału – węgierską i międzynarodową społeczność eurowizyjną zmroziły plotki o wycofaniu się kraju ze stawki kolejnej Eurowizji. Informacja ta została wkrótce potwierdzona: Węgry nie wezmą udziału w Eurowizji 2020, a ich preselekcje A Dal zostały przekształcone w krajowy festiwal piosenki.

Które węgierskie piosenki na Eurowizji najbardziej lubicie? Kto powinien reprezentować kraj w przyszłości? Zapraszamy do dyskusji!

źródło: wiwibloggs.com, zdjęcie: Eurovision Union

Kamil Polewski

Mam 17 lat, a Eurowizję oglądam od dziecka - pierwszy konkurs, który pamiętam, to 2006 rok i występ Anny Vissi. Fanem stałem się w 2014 roku, a już dwa lata później śledziłem Eurowizję bardzo dogłębnie. Moje ulubione utwory to "1944", "Arcade" i "Quedate conmigo". Na co dzień jestem uczniem klasy społeczno-prawnej I LO w Inowrocławiu, interesuję się polityką, geografią i historią, a także językami obcymi i Skandynawią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *